Ako si udržať zdravé srdce
27.06.2022
|
Eduprofipharm

Viera Szilagiová
Kardiovaskulárne ochorenia majú na svedomí viac ako 4 milióny úmrtí ročne v Európe a sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe, pričom vedúcu úlohu zohrávajú aterosklerotické ochorenia, najmä koronárne srdcové choroby. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, vysoký cholesterol, obezita, hypertenzia a cukrovka, ako aj stres a nedostatok pohybu.
Kardiovaskulárne ochorenia sú poruchy postihujúce srdce a krvné cievy. Zahŕňajú aterosklerotické ochorenia, pri ktorých sú krvné cievy progresívne upchaté tukovými usadeninami nazývanými plaky. Existujú rôzne typy aterosklerotických ochorení, podľa ktorých sú cievy upchaté:
- koronárne srdcové ochorenie – ako je srdcový infarkt – postihuje koronárne tepny, ktoré zásobujú srdce krvou,
- cerebrovaskulárne ochorenie – ako napríklad cievna mozgová príhoda – postihuje cievy, ktoré zásobujú mozog krvou,
- ochorenie periférnych artérií postihuje cievy, ktoré zásobujúce krvou nohy.
Iné typy kardiovaskulárnych ochorení zahŕňajú srdcové zlyhanie (pri ktorom srdce nie je schopné správne pumpovať), chlopňové ochorenia srdca a ochorenia srdcového svalu.
Varovné príznaky
Bolesť na hrudníku je jedným z najdôležitejších varovných príznakov infarktu myokardu. Bolesť môže trvať len niekoľko minút, alebo môže trvať dlhšie. Zvyčajne sa bolesť cíti ako ťažká váha na hrudi, alebo ako stlačenie hrudníka, ale môže to byť aj jemnejšie nepohodlie na hrudi alebo pocit pálenia. Väčšina bolesti je v strede hrudníka. Môže byť sprevádzaná studeným potom a nevoľnosťou. Bolesť môže vyžarovať do iných oblastí hornej časti tela – napríklad do rúk (viac vľavo ako vpravo), chrbta a dokonca aj čeľuste. V prípade, že bolesť na hrudníku trvá viac ako 10 minút, je nevyhnutné volať rýchlu zdravotnú pomoc.
Palpitácie sú, keď človek má pocit, že mu srdce bije nepravidelne, rýchlejšie ako zvyčajne, alebo búši a viac si uvedomuje svoj srdcový rytmus ako zvyčajne. Palpitácie zvyčajne trvajú niekoľko sekúnd alebo minút, ale môžu byť aj dlhšie. Srdce môže vynechať niekoľko úderov, ale to je normálne a väčšinou si to človek ani nevšimne. Palpitácie sú zvyčajne neškodné. Ľudia majú tendenciu byť si viac vedomí tlkotu svojho srdca, keď sú v strese. Kofeín, fajčenie, alkohol a drogy môžu vyvolať búšenie srdca. Ďalšími príčinami sú hormonálne zmeny, silné emócie, namáhavé cvičenie a niektoré lieky. Zníženie alebo vyhnutie sa spúšťaču by malo zastaviť búšenie srdca. Pokiaľ palpitácie pretrvávajú, zvyšuje sa frekvencia, alebo sú spojené s inými príznakmi, ako je závrat, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Synkopa je bežnejšie známa ako mdloba. Vzťahuje sa na dočasnú stratu vedomia a zvyčajne vedie k pádu osoby. Najčastejšou príčinou je nízky krvný tlak a často postihuje dospievajúce dievčatá a mladé ženy. Niektorí ľudia majú varovné príznaky, ako sú závraty, točenie hlavy, nevoľnosť alebo slabosť predtým, ako na niekoľko sekúnd omdlejú. Ak človek pociťuje mdloby, mal by sa posadiť, alebo si ľahnúť, aby sa mu krvný tlak vrátil do normálu. V prípade, že omdlie, mal by navštíviť svojho lekára, aby vylúčil iné príčiny, ako sú poruchy srdcového rytmu, zúžené cievy, problémy so srdcovými chlopňami a iné stavy.
Točenie hlavy, alebo závrat môže byť dôležitým príznakom srdcového ochorenia. Točenie hlavy je jedným z varovných signálov budúceho srdcového infarktu. Je to bežný a nepríjemný pocit, že človek môže omdlieť a často je sprevádzaný pocitom závratu. Točenie hlavy môže mať mnoho príčin a nie vždy súvisí so srdcovým problémom. Napríklad dočasný nízky krvný tlak, alebo nízka hladina cukru v krvi môžu spôsobiť závraty. Ak človek pociťuje závrat, mal by si sadnúť, dať si pohár vody, ak je to možné, trochu cukru. Ak sa do niekoľkých minút nezotaví, alebo ak začne pociťovať aj búšenie srdca, alebo iné varovné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť na hrudníku alebo nepríjemný pocit, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Nevoľnosť a vracanie môžu byť tiež prítomné pri infarkte. Nevoľnosť je bežným príznakom srdcového infarktu. Ak človek v minulosti prekonal srdcový infarkt, alebo je vo vysokom riziku, napríklad ak trpí cukrovkou, má nadváhu a fajčí, je potrebné si uvedomiť, že nevoľnosť a vracanie môžu byť varovnými príznakmi srdcového infarktu.
Dýchavičnosť je typickým príznakom srdcového infarktu. Dýchavičnosť je pocit, že človek nemôže dostať dostatok vzduchu do pľúc. Môže sa objaviť náhle počas cvičenia, ale môže sa vyskytnúť aj v pokoji. Existuje niekoľko príčin dýchavičnosti, preto pokiaľ má človek záchvaty dýchavičnosti, aj keď je to len pri cvičení , je dôležité o tom informovať svojho lekára, alebo kardiológa. Ak človek pociťuje dýchavičnosť a iné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť alebo tlak na hrudníku, je potrebné, aby vyhľadal okamžitú lekársku pomoc.
Kardiovaskulárnym ochoreniam je možné predchádzať alebo liečiť ich zdravým životným štýlom, liekmi a/alebo chirurgickým zákrokom.
Vlády a mimovládne organizácie môžu jednotlivcom uľahčiť výber zdravého životného štýlu. Legislatíva, dane, marketingové obmedzenia a dobre navrhnuté stimuly môžu nabádať ľudí, aby boli fyzicky aktívni, zdravo sa stravovali, prestali, alebo nikdy nezačali fajčiť a obmedzili konzumáciu alkoholu.
Strava
Obmedzenie obsahu tuku, cukru a soli v spracovaných potravinách je účinný spôsob, ako zlepšiť stravu, niekedy bez toho, aby si to ľudia všimli. Niektoré krajiny zakázali transmastné kyseliny v potravinách. Mnohé krajiny spolupracujú s potravinárskym priemyslom na znižovaní hladiny soli a cukru. Ceny tiež ovplyvňujú správanie a zdaňovanie nezdravých potravín, napríklad daň z tuku alebo cukru, alebo dotovanie zdravých potravín, môže viesť k zmenám v stravovacích návykoch. Kampane na zvyšovanie povedomia spotrebiteľov o zdravých potravinách a jasné označenia potravín môžu ľuďom pomôcť pri nákupe zdravých potravín.
Fyzická aktivita
Aj pracovné prostredie môže podporovať fyzickú aktivitu. Lepšia viditeľnosť schodov stimuluje ľudí, aby ich používali namiesto výťahu. Podpora chôdze, alebo bicyklovania aj keď len na krátke vzdialenosti pomáha začleniť fyzickú aktivitu do každodennej rutiny. Povedomie o význame pohybovej aktivity pre zdravie by sa malo začať už v rannom detstve. Pracoviská môžu ponúknuť zamestnancom ako benefit návštevu fitness centier, do kancelárií umiestniť stoly, ktoré umožňujú pracovať v stoji a pod.
Fajčenie
Všetky druhy fajčenia, vrátane pasívneho fajčenia, zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Legislatíva je účinný nástroj na prevenciu a obmedzenie fajčenia. Opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, vysoké dane, obmedzenú reklamu a používanie obyčajných obalov. Kampane v masmédiách zvýšili povedomie o škodlivých účinkoch fajčenia. Je obzvlášť dôležité zabrániť tomu, aby tínedžeri a dospievajúci začali fajčiť.
Konzumácia alkoholu
Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje kardiovaskulárne riziko. Legislatíva je účinná pri predchádzaní škodlivému požívaniu alkoholu prostredníctvom niekoľkých nariadení: napríklad stanovením minimálneho veku na nákup alebo podávanie alkoholu, zákonmi o riadení pod vplyvom alkoholu, daňami a zákazom reklamy, propagácie a sponzorovania podujatí. Prospešné sú aj predpisy týkajúce sa alkoholu na pracoviskách a školách.
Zdroj:
- WHAT IS HEART DISEASE? (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Heart Disease - Healthy-Heart.org
- WARNING SIGNS & SYMPTOMS (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Warning, Signs and Symptoms - Healthy-Heart.org
- ENCOURAGING A HEALTHY LIFESTYLE (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Encouraging a Healthy Lifestyle - Healthy-Heart.org
Mohlo by vás zaujímať


Semináre
12th ICCD kardiologický a diabetologický kongres
Dátum pridania: 27.03.2023
|
Eduprofipharm
Spoločnosť EDUprofiPHARM Vás srdečne pozýva v spolupráci s International College of Cardiology a v spolupráci s Lekárskou Fakultou UPJŠ v Košiciach na 12. Kardiologický a Diabetologický Kongres s medzinárodnou účasťou, ktorý sa uskutoční 9. a 10. júna v Hoteli DoubleTree by Hilton Košice.
Seminár je zaradený do systému kontinuálneho vzdelávania SLK a SLeK. Účastníci semináru dostanú na záver každého dňa certifikáty s kreditmi pridelenými SLK a SLeK.
Počas programu bude prebiehať v priestoroch foyer aj panelová diskusia na tému: SAFE4LOG - nástroj zabezpečenia dezinfekčnej čistoty (minimalizácia vzniku rizík prenosu SARS-COV-2) v logistike a doprave s cieľom zamedziť dopadom na kardiovaskulárne ochorenia (za podpory Leteckej fakulty, Technickej univerzity v Košiciach)
Prinášame Vám možnosť sledovať online prednášky na následujúcich linkoch. (bez predchádzajúcej registrácie na registrácie www.icc2023.sk vám nebudú môcť byť pridelené kredity !)
Piatok, 9. jún 2023
I blok - Od 9:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1474/lx8kktmp8b2s4sk )
II blok - Od 13:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1475/7vq55um61sqsmsw )
III blok - Od 15:30
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1476/4v0zzugrniksws6 )
Sobota, 10. jún 2023
I blok - Od 9:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1477/vylxxc7yyfosksg )
II blok - Od 13:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1478/n71rru5v9i8s0s1 )
Webstránka pre LIVE STREAMING a REGISTRÁCIU je optimalizovaná pre prehliadače:
CHROME, MOZILLA/FIREFOX, OPERA, SAFARI, MICROSOFT EDGE, ANDRIOD/iOS
Systém nepodporuje prehliadač Internet Explorer !
Registácia je možná na webe: www.icc2023.sk
Milé kolegyne, milí kolegovia!
Dovoľte, aby som Vás s radosťou pozval na 12. Kardiologický a diabetologický kongres s medzinárodnou účasťou, ktorý organizuje International College of Cardiology v spolupráci s Lekárskou Fakultou UPJŠ v Košiciach a EDUprofiPHARM a ktorý sa uskutoční 9.-10. júna 2023 v Košiciach.
Po viacerých kongresoch v online priestore, kvôli pandémii COVID-19, nastal čas, aby sa odborná verejnosť stretla na významnom podujatí a vymenila si osobne posledné poznatky vedy, výskumu a ich transferu do klinickej praxe. Kardiovaskulárna mortalita predstavuje 36% všetkých úmrtí v Európskej únii (rakovina 26%), a vzhľadom na starnúcu populáciu sa KV morbidita a mortalita bude len zvyšovať[1],[2], nehovoriac o nastupujúcej pandémii diabetes mellitus 2. typu. Preto by prevencia a intervencia koronárnej choroby srdca u diabetikov a nediabetikov mala predstavovať hlavný „headline“ kongresu v Košiciach.
Okrem hlavnej témy sa budeme venovať ESC odporúčaniam a ich implementácii do klinickej praxe. Verím, že viacerých z Vás oslovia aj prezentácie ohľadne nových trendov v echokardiografii, resp. využitie zobrazovacích metód a umelej inteligencie v kardiológii.
Milí priatelia, za vedecký a organizačný výbor sa už teraz teším na osobné stretnutie s Vami, pevne verím, že tento medzinárodný kongres bude pre Vás príležitosťou vymeniť si klinické skúsenosti s „opinion lídrami“ v oblasti, medzi kolegami a priateľmi.
S pozdravom
doc. MUDr. Ján Fedačko, PhD.
[1] . Eurostat (2019) Causes and occurrence of deaths in the EU, 16 July 2019: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/product/-/asset_publisher/VWJkHuaYvLIN/content/DDN-20190716-1
[2] Is Cardiovascular Disease Slowing Improvements in Life Expectancy? OECD AND THE KING’S FUND WORKSHOP PROCEEDINGS (2020) https://www.oecd.org/fr/publications/is-cardiovascular-disease-slowing-improvements-in-life-expectancy-47a04a11-en.htm

Webináre
WEBINÁR - Súčasný prístup v problematike HPV a prevencii rakoviny krčka maternice
Dátum pridania: 07.06.2023
|
Eduprofipharm
Prinášame Vám offline webinár pripravený v spolupráci so spoločnosťou Sanomed . Vypočujte si z pohodlia Vášho domova audiovizuálnu prednášku Prof. MUDr. Miroslava Borovského, CSc., ktorá sa zaoberá súčasným prístupom v problematike HPV a prevencii rakoviny krčka maternice.
Daná prednáška je podkladovým materiálom pre AD TEST, ktorého vyplnením máte možnosť získať 2 kredity.

Semináre
SEMINÁR - Regionálny ortopedicko-traumatologický seminár (2. ročník)
Dátum pridania: 25.05.2023
|
Eduprofipharm
Srdečne Vás pozývame na 2. ročník regionálneho ortopedicko-traumatologický seminára, ktorý sa bude konať 20. júna 2023 o 16:30 – 18:30 v hoteli Mikado, Hollého 11, Nitra. Odborný program sme zostavili do 6 prednášok. Na úvod nám doc. MUDr. Ivan Vaňo, PHD. bude rozprávať o tom, ako účinne predchádzať sekundárnym zlomeninám u pacientov s osteoporózou. Pokračovať budú MUDr. Filip Klement a MUDr. Marek Ozorák, PhD., MPH, ktorí sa vo svojej prednáške budú zaoberať rizikami použitia kyseliny tranexamovej. Slovo následne prevezmú MUDr. Ladislav Ledényi a MUDr. Ján Tencer a odprezentujú nam prednášku s názvom LBN – Locking blade nail “MARQUART“ – prvé skúsenosti. Neskôr sa s MUDr. Martinom Juríčekom a MUDr. Filipom Klementom pozrieme na riešenie acetabulárnych defektov. Nasledovať bude MUDr. Marek Tomčo, PhD., ktorý nám prezradí niečo o indikáciách artroskopických operácií bedrového kĺbu. A na záver programu nás čaká téma inovatívnej liečby a regenerácie pohybového aparátu LW peptidy – Peptys v podaní MUDr. Petra Erdélskeho. Podujatie je zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK. Účastníci semináru dostávajú na záver certifikáty s kreditmi pridelenými SLK. Slovenská lekárska komora pridelila podujatiu 2 kredity.
Určené pre lekárov.

E-learning
AD TEST - Akadémia venózneho zdravia I. 2023
Dátum pridania: 25.05.2023
|
Eduprofipharm
AD TEST - Akadémia venózneho zdravia I. 2023 prináša súhrn otázok k problematike, ktorá odznela na webinári s rovnomenným názvom a je publikovaný v kalendári vzdelávacích aktivít.

Periodiká
Periodikum MEDICUS news 1/2023
Dátum pridania: 27.03.2023
|
Eduprofipharm
Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu MEDICUS news v roku 2023. Pripravili sme pre Vás zaujímavé témy z rôznych oblastí medicíny.
Rovnako ako v predošlých číslach, tradične začíname Diabetologickou sekciou, v ktorej si môžete prečítať článok o Finerenóne od doc. MUDr. Zbyneka Schronera, PhD. Diabetologickú sekciu dopĺňame aj článkom o štúdii EMPA-KIDNEY, ktorá je zameraná na empagliflozín u pacientov s chronickou obličkovou chorobou s/bez DM 2. typu.
V sekcii Všeobecného lekárstva sa v článku od MUDr. Adriany Šimkovej a kol. dočítate ako pacienti v remisii po onkologickej liečbe môže byť sledovaní všeobecným lekárom. Odborníčky MUDr. Iveta Maťašová a MUDr. Ivana Šoóšová si pre Vás pripravili článok o dyslipidémii ako novej výzve pre všeobecných lekárov.
Aj v tomto čísle pokračujeme so sekciou Klinická prax, kde sa môžete dozvedieť o zaujímavých a aktuálnych témach, ako je napríklad antisekrečná liečba alebo súčasné možnosti liečby poruchy spánku. Taktiež v tejto sekcii môžete nájsť skvelé rady pre liečbu chronického žilového ochorenia, ale aj ako zvládnuť dnešnú stresovú dobu.
V tomto vydaní Vám k niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky. Po ich vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.
AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode - momentálne prebieha jeho akreditácia SLK.
Prajeme Vám príjemné jarné čítanie a pevné zdravie!

Periodiká
Periodikum PHARMA tribune 1/2023
Dátum pridania: 27.03.2023
|
Eduprofipharm
Periodikum PHARMA tribune 1/2023
Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu PHARMA tribune v roku 2023, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.
V úvode tohtoročného prvého čísla si môžete prečítať v rubrike Press o úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva v Európe, ale aj o boji proti rakovine spôsobnej HPV vírusom na Slovensku.
V rubrike Z klinickej praxe sa dočítate napr. o nespavosti a o tom, ako je možné tento stav liečiť. Pripravili sme si pre Vás článok o dobe stresovej - ako to zvládať, ktorý prináša praktické tipy (nielen) pre pacientov. Taktiež sa v tejto rubrike môžete dočítať nielen o synergii medzi črevnou mikroflórou a imunitným systémom v ambulancii a za tárou, ale aj o rýchlej a účinnej pomoci pri bolesti hrdla. Odborník prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, FAAAAI Vám z pohľadu klinického imunológa a alergológa prináša článok o molekule s mukolytickou aktivitou - Erdosteín.
V rubrike Zaujalo nás si môžete prečítať článok - Liečba bolesti chrbta, ktorý bol spracovaný na základe webináru- Sedenie je novodobé fajčenie: “Odlepte sa!”
Aj v tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj množstvo iných zaujímavých tém.
Upútavku na AD TEST z odborného časopisu nájdete hneď v jeho úvode (momentálne prebieha jeho akreditácia danou komorou).
Prajeme Vám príjemné jarné čítanie a pevné zdravie!
Načítať viac
