Ako si udržať zdravé srdce

27.06.2022 | Eduprofipharm
Ako si udržať zdravé srdce

Viera Szilagiová

 

 

Kardiovaskulárne ochorenia majú na svedomí viac ako 4 milióny úmrtí ročne v Európe a sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe, pričom vedúcu úlohu zohrávajú aterosklerotické ochorenia, najmä koronárne srdcové choroby. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, vysoký cholesterol, obezita, hypertenzia a cukrovka, ako aj stres a nedostatok pohybu.

 

Kardiovaskulárne ochorenia sú poruchy postihujúce srdce a krvné cievy. Zahŕňajú aterosklerotické ochorenia, pri ktorých sú krvné cievy progresívne upchaté tukovými usadeninami nazývanými plaky. Existujú rôzne typy aterosklerotických ochorení, podľa ktorých sú cievy upchaté:

 

 • koronárne srdcové ochorenie – ako je srdcový infarkt – postihuje koronárne tepny, ktoré zásobujú srdce krvou,
 • cerebrovaskulárne ochorenie – ako napríklad cievna mozgová príhoda – postihuje cievy, ktoré zásobujú  mozog krvou,
 • ochorenie periférnych artérií postihuje cievy, ktoré zásobujúce krvou nohy.
 •  

Iné typy kardiovaskulárnych ochorení zahŕňajú srdcové zlyhanie (pri ktorom srdce nie je schopné správne pumpovať), chlopňové ochorenia srdca a ochorenia srdcového svalu.

 

Varovné príznaky

 

Bolesť na hrudníku je jedným z najdôležitejších varovných príznakov infarktu myokardu. Bolesť môže trvať len niekoľko minút, alebo môže trvať dlhšie. Zvyčajne sa bolesť cíti ako ťažká váha na hrudi, alebo ako stlačenie hrudníka, ale môže to byť aj jemnejšie nepohodlie na hrudi alebo pocit pálenia. Väčšina bolesti je v strede hrudníka. Môže byť sprevádzaná studeným potom a nevoľnosťou. Bolesť môže vyžarovať do iných oblastí hornej časti tela – napríklad do rúk (viac vľavo ako vpravo), chrbta a dokonca aj čeľuste. V prípade, že bolesť na hrudníku trvá viac ako 10 minút, je nevyhnutné volať rýchlu zdravotnú pomoc.

 

Palpitácie sú, keď človek má pocit, že mu srdce bije nepravidelne, rýchlejšie ako zvyčajne, alebo búši a viac si uvedomuje svoj srdcový rytmus ako zvyčajne. Palpitácie zvyčajne trvajú niekoľko sekúnd alebo minút, ale môžu byť aj dlhšie. Srdce môže vynechať niekoľko úderov, ale to je normálne a väčšinou si to človek ani nevšimne. Palpitácie sú zvyčajne neškodné. Ľudia majú tendenciu byť si viac vedomí tlkotu svojho srdca, keď sú v strese. Kofeín, fajčenie, alkohol a drogy môžu vyvolať búšenie srdca. Ďalšími príčinami sú hormonálne zmeny, silné emócie, namáhavé cvičenie a niektoré lieky. Zníženie alebo vyhnutie sa spúšťaču by malo zastaviť búšenie srdca. Pokiaľ palpitácie pretrvávajú, zvyšuje sa frekvencia, alebo sú spojené s inými príznakmi, ako je závrat, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Synkopa je bežnejšie známa ako mdloba. Vzťahuje sa na dočasnú stratu vedomia a zvyčajne vedie k pádu osoby. Najčastejšou príčinou je nízky krvný tlak a často postihuje dospievajúce dievčatá a mladé ženy. Niektorí ľudia majú varovné príznaky, ako sú závraty, točenie hlavy, nevoľnosť alebo slabosť predtým, ako na niekoľko sekúnd omdlejú. Ak človek pociťuje mdloby, mal by sa posadiť, alebo si ľahnúť, aby sa mu krvný tlak vrátil do normálu. V prípade, že omdlie, mal by navštíviť svojho lekára, aby vylúčil iné príčiny, ako sú poruchy srdcového rytmu, zúžené cievy, problémy so srdcovými chlopňami a iné stavy.

 

Točenie hlavy, alebo závrat môže byť dôležitým príznakom srdcového ochorenia. Točenie hlavy je jedným z varovných signálov budúceho srdcového infarktu. Je to bežný a nepríjemný pocit, že človek môže omdlieť a často je sprevádzaný pocitom závratu. Točenie hlavy môže mať mnoho príčin a nie vždy súvisí so srdcovým problémom. Napríklad dočasný nízky krvný tlak, alebo nízka hladina cukru v krvi môžu spôsobiť závraty. Ak človek pociťuje závrat, mal by si sadnúť, dať si pohár vody, ak je to možné, trochu cukru. Ak sa do niekoľkých minút nezotaví,  alebo ak začne pociťovať aj búšenie srdca, alebo iné varovné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť na hrudníku alebo nepríjemný pocit, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Nevoľnosť a vracanie môžu byť tiež prítomné pri infarkte. Nevoľnosť je bežným príznakom srdcového infarktu. Ak človek v minulosti prekonal srdcový infarkt,  alebo je vo vysokom riziku, napríklad ak trpí cukrovkou, má nadváhu a fajčí, je potrebné si uvedomiť, že nevoľnosť a vracanie môžu byť varovnými príznakmi srdcového infarktu.

 

Dýchavičnosť je typickým príznakom srdcového infarktu. Dýchavičnosť je pocit, že človek nemôže dostať dostatok vzduchu do pľúc. Môže sa objaviť náhle počas cvičenia, ale môže sa vyskytnúť aj v pokoji. Existuje niekoľko príčin dýchavičnosti, preto pokiaľ má človek záchvaty dýchavičnosti, aj keď je to len pri cvičení , je dôležité o tom informovať svojho lekára, alebo kardiológa.  Ak človek pociťuje dýchavičnosť a iné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť alebo tlak na hrudníku, je potrebné, aby vyhľadal  okamžitú lekársku pomoc.

 

Kardiovaskulárnym ochoreniam je možné predchádzať alebo liečiť ich zdravým životným štýlom, liekmi a/alebo chirurgickým zákrokom.

 

Vlády a mimovládne organizácie môžu jednotlivcom uľahčiť výber zdravého životného štýlu. Legislatíva, dane, marketingové obmedzenia a dobre navrhnuté stimuly môžu nabádať ľudí, aby boli fyzicky aktívni, zdravo sa stravovali, prestali, alebo nikdy nezačali fajčiť a obmedzili konzumáciu alkoholu.

 

Strava

 

Obmedzenie obsahu tuku, cukru a soli v spracovaných potravinách je účinný spôsob, ako zlepšiť stravu, niekedy bez toho, aby si to ľudia všimli. Niektoré krajiny zakázali transmastné kyseliny v potravinách. Mnohé krajiny spolupracujú s potravinárskym priemyslom na znižovaní hladiny soli a cukru. Ceny tiež ovplyvňujú správanie a zdaňovanie nezdravých potravín, napríklad daň z tuku alebo cukru, alebo dotovanie zdravých potravín, môže viesť k zmenám v stravovacích návykoch. Kampane na zvyšovanie povedomia spotrebiteľov o zdravých potravinách a jasné označenia potravín môžu ľuďom pomôcť pri nákupe zdravých potravín.

 

Fyzická aktivita

 

Aj pracovné prostredie môže podporovať fyzickú aktivitu. Lepšia viditeľnosť schodov stimuluje ľudí, aby ich používali namiesto výťahu. Podpora chôdze, alebo bicyklovania aj keď len na krátke vzdialenosti pomáha začleniť fyzickú aktivitu do každodennej rutiny. Povedomie o význame pohybovej aktivity pre zdravie by sa malo začať už v rannom detstve. Pracoviská môžu ponúknuť zamestnancom ako benefit návštevu fitness centier, do kancelárií umiestniť stoly, ktoré umožňujú pracovať v stoji a pod.

 

Fajčenie

 

Všetky druhy fajčenia, vrátane pasívneho fajčenia, zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Legislatíva je účinný nástroj na prevenciu a obmedzenie fajčenia. Opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, vysoké dane, obmedzenú reklamu a používanie obyčajných obalov. Kampane v masmédiách zvýšili povedomie o škodlivých účinkoch fajčenia. Je obzvlášť dôležité zabrániť tomu, aby tínedžeri a dospievajúci začali fajčiť.

 

Konzumácia alkoholu

 

Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje kardiovaskulárne riziko. Legislatíva je účinná pri predchádzaní škodlivému požívaniu alkoholu prostredníctvom niekoľkých nariadení: napríklad stanovením minimálneho veku na nákup alebo podávanie alkoholu, zákonmi o riadení pod vplyvom alkoholu, daňami a zákazom reklamy, propagácie a sponzorovania podujatí. Prospešné sú aj predpisy týkajúce sa alkoholu na pracoviskách a školách.

 

 

Zdroj:

 

 1. WHAT IS HEART DISEASE? (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Heart Disease - Healthy-Heart.org
 2. WARNING SIGNS & SYMPTOMS (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Warning, Signs and Symptoms - Healthy-Heart.org
 3. ENCOURAGING A HEALTHY LIFESTYLE (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Encouraging a Healthy Lifestyle - Healthy-Heart.org

Mohlo by vás zaujímať

SEMINÁR - MEDI - KON jeseň 2022
Semináre

SEMINÁR - MEDI - KON jeseň 2022

Dátum pridania: 16.06.2022 | Eduprofipharm

Pripravujeme pre Vás sériu odborných seminárov MEDI - KON jeseň 2022, ktoré sú určené pre lekárov prvého kontaktu, internistov, ako aj ďalšie špecializácie. Semináre pripravujeme vo forme klasickej konferencie v troch mestách na Slovensku.Prezentované budú skúsenosti odborníkov pri bežných, ale aj závažných ochoreniach. Z daného podujatia máte možnosť získať 4 kredity za účasť. Seminár je akreditovaný pre komoru SLK.

 

 

Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

27. 9. 2022 DoubleTree by Hilton Košice, Hlavná 1, Košice

4. 10. 2022 Hotel Holiday Inn, Športová 2, Žilina

6. 10. 2022 Hotel Bratislava, Seberíniho 9, Bratislava

Čítaj viac >>

SEMINÁR - PHARMACY jeseň 2022
Semináre

SEMINÁR - PHARMACY jeseň 2022

Dátum pridania: 15.06.2022 | Eduprofipharm

Pripravili sme pre Vás sériu odborných seminárov – PHARMACY jeseň 2022, ktoré sú určené pre farmaceutov a laborantov. Semináre sa uskutočnia vo forme klasickej konferencie v štyroch mestách na Slovensku. Z daného podujatia máte možnosť získať 4 kredity za účasť. Seminár je akreditovaný pre komory SLeK a SK MTP. Programom Vás budú sprevádzať špičkoví odborníci zo Slovenska.

 

 

 

Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

20. 9. 2022 Hotel Holiday Inn, Športová 2, Žilina

21. 9. 2022 Hotel LUX, Nám. Slobody 2, Banská Bystrica 

28. 9. 2022 DoubleTree by Hilton Košice, Hlavná 1, Košice

29. 9. 2022 Hotel Bratislava, Seberíniho 9, Bratislava

Čítaj viac >>

WEBINÁR - „Keď sa niečo pokazilo v ovládači nášho tela“ ...alebo náhla cievna mozgová príhoda, strašiak ktorý treba zvládnuť...
Webináre

WEBINÁR - „Keď sa niečo pokazilo v ovládači nášho tela“ ...alebo náhla cievna mozgová príhoda, strašiak ktorý treba zvládnuť...

Dátum pridania: 18.08.2022 | Eduprofipharm

V spolupráci so spoločnosťou VIATRIS Vás srdečne pozývame 5. októbra  2022 o 17:00 na live webinár pod názvom: „Keď sa niečo pokazilo v ovládači nášho tela“ ... alebo náhla cievna mozgová príhoda, strašiak ktorý treba zvládnuť. Počas dvojhodinového odborného programu si budete môcť vypočuť prednášku od prof. MUDr. Zuzany Gdovinovej, CSc., FESO, FEAN na tému- Pacient po NCMP a TIA? Ako postupovať krok za krokom. Slovo si potom preberie primár MUDr. Marek Krivošík, PhD., ktorý sa bude venovať mýtom a faktom pri používaní vysokodávkového statínu. Tretia prednáška sa bude v podaní doc. MUDr. Vladimíra Nosáľa, PhD., FESO, venovať pohľadu na odporúčania v liečbe NCMP a TIA a ich aplikovanie do našich ambulancií na Slovensku.

 

Po prezentáciách bude nasledovať odborná diskusia na uvedené témy:

 • Ako postupovať, aby sme zabezpečili, že sa „nebude opakovať“?
 • Aký je „ideálny postup“ liečby a ako dlho ho dodržiavať?
 • Čo hovoria odporúčania zo zahraničia?
 • Ako dlho sledovať pacienta po NCMP?
 • Naše skúsenosti, poznatky...
  ...a mnoho ďalších otázok.

 

Počas celého webinára sa môžete zapojiť to diskusie s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár je zaradený do kontinuálneho vzdelávania a budú mu pridelené 2 kredity za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre: SLK.

Predpokladaná dĺžka trvania: 120 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - PEDI - KON jeseň 2022
Webináre

WEBINÁR - PEDI - KON jeseň 2022

Dátum pridania: 26.09.2022 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM Vás pozýva na live webinár PEDI - KON jeseň 2022. Webinár je určený pre lekárov a uskutoční sa 18. októbra 2022 o 17:00. Hneď v úvode odborného programu nám o princípoch liečby horúčnatých stavov v pediatrickej praxi bude rozprávať prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc.  V druhej prednáške nám MUDr. Ivana Poradova prezradí, či sme nezabudli na potencované penicilíny. Nasledovať bude prednáška As. MUDr. Katra Rami, Ph.D. s názvom Ambroxol – klinické využitie k liečbe kašľa u detí. Slovo potom si prevezme MUDr. Martin Matejka, PhD., ktorý sa bude venovať témenázvom: „Ibuprofén, látka preverená časom (protizápalový účinok)“. Odborný program uzavrie MUDr. Radovan Košturiak, PhD. so svojou prednáškou, v ktorej sa bude venovať úlohe pediatra v prevencii infekcií dýchacích ciest.

Počas celého webinára môžete priamo diskutovať so všetkými prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a budú mu pridelené 2 kredity za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLK, ČLK

 

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Rinitída a možnosti intervencie v prostredí lekárne
Webináre

WEBINÁR - Rinitída a možnosti intervencie v prostredí lekárne

Dátum pridania: 19.08.2022 | Eduprofipharm

V spolupráci so spoločnosťou GSK Vás srdečne pozývame 19. októbra 2022 o 18:00 na live webinár pod názvom Rinitída a možnosti intervencie v prostredí lekárne. Počas hodinového odborného programu si budete môcť vypočuť prednášku od PharmDr. Jany Dubajovej. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcou prostredníctvom live chatu. Webinár je zaradený do kontinuálneho vzdelávania a bude mu pridelený 1 kredit za účasť a 2 kredity za AD TEST. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre: SLeKSK MTP.

Predpokladaná dĺžka trvania: 60 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Manažment pacienta s osteoporózou v ambulancii všeobecného lekára
Webináre

WEBINÁR - Manažment pacienta s osteoporózou v ambulancii všeobecného lekára

Dátum pridania: 30.09.2022 | Eduprofipharm

V spolupráci so spoločnosťami AMGEN Slovakia s.r.o. a Zentiva, a.s. Vás srdečne pozývame 26. októbra 2022 o 17:00 na live webinár pod názvom ,,Manažment pacienta s osteoporózou v ambulancii všeobecného lekára“. Počas dvojhodinového odborného programu si budete môcť vypočuť prednášku MUDr. Zuzany Lörinczovej – Je osteoporóza smrteľné ochorenie? Následne si slovo preberie MUDr. Zuzana Mojzešová s témou Denziometria v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých – Popoluška? V závere sa spoločne s MUDr. Adrianou Šimkovou, PhD. pozrieme praktickým pohľadom všeobecného lekára na manažment pacienta s osteoporózou. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať so všetkými prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a budú mu pridelené 2 kredity za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLK.

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more