Ako si udržať zdravé srdce

27.06.2022 | Eduprofipharm
Ako si udržať zdravé srdce

Viera Szilagiová

 

 

Kardiovaskulárne ochorenia majú na svedomí viac ako 4 milióny úmrtí ročne v Európe a sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe, pričom vedúcu úlohu zohrávajú aterosklerotické ochorenia, najmä koronárne srdcové choroby. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, vysoký cholesterol, obezita, hypertenzia a cukrovka, ako aj stres a nedostatok pohybu.

 

Kardiovaskulárne ochorenia sú poruchy postihujúce srdce a krvné cievy. Zahŕňajú aterosklerotické ochorenia, pri ktorých sú krvné cievy progresívne upchaté tukovými usadeninami nazývanými plaky. Existujú rôzne typy aterosklerotických ochorení, podľa ktorých sú cievy upchaté:

 

 • koronárne srdcové ochorenie – ako je srdcový infarkt – postihuje koronárne tepny, ktoré zásobujú srdce krvou,
 • cerebrovaskulárne ochorenie – ako napríklad cievna mozgová príhoda – postihuje cievy, ktoré zásobujú  mozog krvou,
 • ochorenie periférnych artérií postihuje cievy, ktoré zásobujúce krvou nohy.
 •  

Iné typy kardiovaskulárnych ochorení zahŕňajú srdcové zlyhanie (pri ktorom srdce nie je schopné správne pumpovať), chlopňové ochorenia srdca a ochorenia srdcového svalu.

 

Varovné príznaky

 

Bolesť na hrudníku je jedným z najdôležitejších varovných príznakov infarktu myokardu. Bolesť môže trvať len niekoľko minút, alebo môže trvať dlhšie. Zvyčajne sa bolesť cíti ako ťažká váha na hrudi, alebo ako stlačenie hrudníka, ale môže to byť aj jemnejšie nepohodlie na hrudi alebo pocit pálenia. Väčšina bolesti je v strede hrudníka. Môže byť sprevádzaná studeným potom a nevoľnosťou. Bolesť môže vyžarovať do iných oblastí hornej časti tela – napríklad do rúk (viac vľavo ako vpravo), chrbta a dokonca aj čeľuste. V prípade, že bolesť na hrudníku trvá viac ako 10 minút, je nevyhnutné volať rýchlu zdravotnú pomoc.

 

Palpitácie sú, keď človek má pocit, že mu srdce bije nepravidelne, rýchlejšie ako zvyčajne, alebo búši a viac si uvedomuje svoj srdcový rytmus ako zvyčajne. Palpitácie zvyčajne trvajú niekoľko sekúnd alebo minút, ale môžu byť aj dlhšie. Srdce môže vynechať niekoľko úderov, ale to je normálne a väčšinou si to človek ani nevšimne. Palpitácie sú zvyčajne neškodné. Ľudia majú tendenciu byť si viac vedomí tlkotu svojho srdca, keď sú v strese. Kofeín, fajčenie, alkohol a drogy môžu vyvolať búšenie srdca. Ďalšími príčinami sú hormonálne zmeny, silné emócie, namáhavé cvičenie a niektoré lieky. Zníženie alebo vyhnutie sa spúšťaču by malo zastaviť búšenie srdca. Pokiaľ palpitácie pretrvávajú, zvyšuje sa frekvencia, alebo sú spojené s inými príznakmi, ako je závrat, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Synkopa je bežnejšie známa ako mdloba. Vzťahuje sa na dočasnú stratu vedomia a zvyčajne vedie k pádu osoby. Najčastejšou príčinou je nízky krvný tlak a často postihuje dospievajúce dievčatá a mladé ženy. Niektorí ľudia majú varovné príznaky, ako sú závraty, točenie hlavy, nevoľnosť alebo slabosť predtým, ako na niekoľko sekúnd omdlejú. Ak človek pociťuje mdloby, mal by sa posadiť, alebo si ľahnúť, aby sa mu krvný tlak vrátil do normálu. V prípade, že omdlie, mal by navštíviť svojho lekára, aby vylúčil iné príčiny, ako sú poruchy srdcového rytmu, zúžené cievy, problémy so srdcovými chlopňami a iné stavy.

 

Točenie hlavy, alebo závrat môže byť dôležitým príznakom srdcového ochorenia. Točenie hlavy je jedným z varovných signálov budúceho srdcového infarktu. Je to bežný a nepríjemný pocit, že človek môže omdlieť a často je sprevádzaný pocitom závratu. Točenie hlavy môže mať mnoho príčin a nie vždy súvisí so srdcovým problémom. Napríklad dočasný nízky krvný tlak, alebo nízka hladina cukru v krvi môžu spôsobiť závraty. Ak človek pociťuje závrat, mal by si sadnúť, dať si pohár vody, ak je to možné, trochu cukru. Ak sa do niekoľkých minút nezotaví,  alebo ak začne pociťovať aj búšenie srdca, alebo iné varovné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť na hrudníku alebo nepríjemný pocit, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Nevoľnosť a vracanie môžu byť tiež prítomné pri infarkte. Nevoľnosť je bežným príznakom srdcového infarktu. Ak človek v minulosti prekonal srdcový infarkt,  alebo je vo vysokom riziku, napríklad ak trpí cukrovkou, má nadváhu a fajčí, je potrebné si uvedomiť, že nevoľnosť a vracanie môžu byť varovnými príznakmi srdcového infarktu.

 

Dýchavičnosť je typickým príznakom srdcového infarktu. Dýchavičnosť je pocit, že človek nemôže dostať dostatok vzduchu do pľúc. Môže sa objaviť náhle počas cvičenia, ale môže sa vyskytnúť aj v pokoji. Existuje niekoľko príčin dýchavičnosti, preto pokiaľ má človek záchvaty dýchavičnosti, aj keď je to len pri cvičení , je dôležité o tom informovať svojho lekára, alebo kardiológa.  Ak človek pociťuje dýchavičnosť a iné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť alebo tlak na hrudníku, je potrebné, aby vyhľadal  okamžitú lekársku pomoc.

 

Kardiovaskulárnym ochoreniam je možné predchádzať alebo liečiť ich zdravým životným štýlom, liekmi a/alebo chirurgickým zákrokom.

 

Vlády a mimovládne organizácie môžu jednotlivcom uľahčiť výber zdravého životného štýlu. Legislatíva, dane, marketingové obmedzenia a dobre navrhnuté stimuly môžu nabádať ľudí, aby boli fyzicky aktívni, zdravo sa stravovali, prestali, alebo nikdy nezačali fajčiť a obmedzili konzumáciu alkoholu.

 

Strava

 

Obmedzenie obsahu tuku, cukru a soli v spracovaných potravinách je účinný spôsob, ako zlepšiť stravu, niekedy bez toho, aby si to ľudia všimli. Niektoré krajiny zakázali transmastné kyseliny v potravinách. Mnohé krajiny spolupracujú s potravinárskym priemyslom na znižovaní hladiny soli a cukru. Ceny tiež ovplyvňujú správanie a zdaňovanie nezdravých potravín, napríklad daň z tuku alebo cukru, alebo dotovanie zdravých potravín, môže viesť k zmenám v stravovacích návykoch. Kampane na zvyšovanie povedomia spotrebiteľov o zdravých potravinách a jasné označenia potravín môžu ľuďom pomôcť pri nákupe zdravých potravín.

 

Fyzická aktivita

 

Aj pracovné prostredie môže podporovať fyzickú aktivitu. Lepšia viditeľnosť schodov stimuluje ľudí, aby ich používali namiesto výťahu. Podpora chôdze, alebo bicyklovania aj keď len na krátke vzdialenosti pomáha začleniť fyzickú aktivitu do každodennej rutiny. Povedomie o význame pohybovej aktivity pre zdravie by sa malo začať už v rannom detstve. Pracoviská môžu ponúknuť zamestnancom ako benefit návštevu fitness centier, do kancelárií umiestniť stoly, ktoré umožňujú pracovať v stoji a pod.

 

Fajčenie

 

Všetky druhy fajčenia, vrátane pasívneho fajčenia, zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Legislatíva je účinný nástroj na prevenciu a obmedzenie fajčenia. Opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, vysoké dane, obmedzenú reklamu a používanie obyčajných obalov. Kampane v masmédiách zvýšili povedomie o škodlivých účinkoch fajčenia. Je obzvlášť dôležité zabrániť tomu, aby tínedžeri a dospievajúci začali fajčiť.

 

Konzumácia alkoholu

 

Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje kardiovaskulárne riziko. Legislatíva je účinná pri predchádzaní škodlivému požívaniu alkoholu prostredníctvom niekoľkých nariadení: napríklad stanovením minimálneho veku na nákup alebo podávanie alkoholu, zákonmi o riadení pod vplyvom alkoholu, daňami a zákazom reklamy, propagácie a sponzorovania podujatí. Prospešné sú aj predpisy týkajúce sa alkoholu na pracoviskách a školách.

 

 

Zdroj:

 

 1. WHAT IS HEART DISEASE? (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Heart Disease - Healthy-Heart.org
 2. WARNING SIGNS & SYMPTOMS (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Warning, Signs and Symptoms - Healthy-Heart.org
 3. ENCOURAGING A HEALTHY LIFESTYLE (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Encouraging a Healthy Lifestyle - Healthy-Heart.org

Mohlo by vás zaujímať

SEMINÁR - MEDI - KON jar 2023
Semináre

SEMINÁR - MEDI - KON jar 2023

Dátum pridania: 14.12.2022 | Eduprofipharm

Pripravili sme pre Vás sériu odborných seminárov – MEDI - KON jar 2023, ktoré sú určené pre lekárov prvého kontaktu a internistov, ako aj ďalšie špecializácie. Semináre sa uskutočnia vo forme klasickej konferencie v troch mestách na Slovensku. Z daného podujatia máte možnosť získať 4 kredity za účasť. Seminár je akreditovaný pre komoru SLK. Programom Vás budú sprevádzať špičkoví odborníci zo Slovenska a Česka.

 

Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

 

7. 2. 2023 Kongres Hotel Roca Košice, Južná trieda 1590/117, Košice

8. 2. 2023 Hotel Slovakia, Antona Bernoláka 3231/2A, Žilina

16. 2. 2023 Hotel Bratislava, Seberíniho 9, Bratislava

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Ako sa zmenila liečba pacientov s CKD?
Webináre

WEBINÁR - Ako sa zmenila liečba pacientov s CKD?

Dátum pridania: 27.01.2023 | Eduprofipharm

V spolupráci so spoločnosťou Astra Zeneca Vás srdečne pozývame 15. februára 2023 o 17:00 na live webinár pod názvom „Ako sa zmenila liečba pacientov s CKD?“. Počas hodinového odborného programu Vás bude sprevádzať Doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MPH, MHA. Prvú prezentáciu na tému DAPA CKD – od štúdie k indikácii, nám odprezentuje doc. MUDr. Zuzana Žilinská, PhD., MPH, MHA. Nasledovať bude prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., ktorý nám prezradí čo nám priniesol dapagliflozín v liečbe pacientov s CKD v Čechách. A v závere sa spoločne s prof. MUDr. Ivanou Dedinskou, PhD. pozrieme na to čo nám priniesol dapagliflozín v liečbe pacientov s CKD na Slovensku. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár je zaradený do kontinuálneho vzdelávania a bude mu pridelený 1 kredit za účasť a 2 kredity za AD TEST. Na získanie kreditov je potrebná registrácia vopred.

 

Určené pre členov: SLK.

Predpokladaná dĺžka trvania: 60 min.

Čítaj viac >>

OFFLINE WEBINÁR - Komplexný prístup v liečbe hnačky
Webináre

OFFLINE WEBINÁR - Komplexný prístup v liečbe hnačky

Dátum pridania: 16.01.2023 | Eduprofipharm

Prinášame Vám offline webinár pripravený v spolupráci so spoločnosťou BAUSCH Health.

Vypočujte si z pohodlia Vášho domova audiovizuálne prednášky MUDr. Martina Matejku, PhD. a prof. MUDr. Karola Králinského, PhD. na uvedené témy.

 

Čítaj viac >>

SEMINÁR - PHARMACY jar 2023
Semináre

SEMINÁR - PHARMACY jar 2023

Dátum pridania: 15.12.2022 | Eduprofipharm

Pripravili sme pre Vás sériu odborných seminárov – PHARMACY jar 2023, ktoré sú určené pre farmaceutov a laborantov. Semináre sa uskutočnia vo forme klasickej konferencie v štyroch mestách na Slovensku. Z daného podujatia máte možnosť získať 4 kredity za účasť. Seminár je akreditovaný pre komory SLeK a SK MTP. Programom Vás budú sprevádzať špičkoví odborníci zo Slovenska. Odborný program podujatia bude zverejnený čoskoro.

 

 

Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

 

14. 3. 2023 Hotel Slovakia, Antona Bernoláka 3231/2A, Žilina

15. 3. 2023 Hotel LUX, Nám. Slobody 2, Banská Bystrica

21. 3. 2023 Kongres Hotel ROCA Košice, Južná trieda 1590/117, Košice

22. 3. 2023 Hotel Bratislava, Seberíniho 9, Bratislava

 

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 4/2022
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 4/2022

Dátum pridania: 09.12.2022 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám štvrté číslo odborného časopisu MEDICUS news 4/2022. Aj tentokrát sme sa pre Vás snažili pripraviť zaujímavé témy z rôznych oblastí medicíny.

 

Tradične začíname Diabetologickou sekciou, v ktorej sa Vám hneď na úvod prihovorí predseda sekcie praktických diabetológov pri SDS MUDr. Marek Macko článkom o dapagliflozíne – jeden gliflozín, 3 indikácie liečby. Taktiež sa v tejto sekcií môžete dočítať o semaglutide v praxi.

ale aj o tom, ako správne implementovať do praxe výsledky klinických štúdií.

sekcii Všeobecného lekárstva, v ktorej Vás hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecného lekárstva MUDr. Adriana Šimková, PhD. vtiahne nielen do problematiky slovenského zdravotníctva, ale poskytne Vám aj praktický pohľad všeobecného lekára na manažment pacienta s osteoporózou.

Aj v tomto čísle pokračujeme so sekciou Klinická prax, kde sa môžete dočítať o veľmi zaujímavých a aktuálnych témach, ako je napríklad bioflavonoid v prevencii a podpornej liečbe Alzheimerovej choroby od prof. MUDr. Stanislava Šutovského, PhD. alebo aj o diosmektite, zaujímavej molekule nielen v liečbe hnačky od doc. MUDr. Jiřího Slívu, Ph.D.

sekcii Kazusitika Vám MUDr. Andrea Jacinová predstaví článok o kyseline alfa-lipoovej v profylaxii migrény.

V tomto vydaní  Vám k niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky. Po ich vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

 

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode - momentálne prebieha jeho akreditácia SLK.

 

Prajeme Vám pokojné a požehnané vianočné sviatky a v novom roku najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Antivirotická liečba ochorenia COVID-19 – zmena paradigmy pandémie?
Publikácie

Antivirotická liečba ochorenia COVID-19 – zmena paradigmy pandémie?

Dátum pridania: 21.11.2022 | Eduprofipharm
Antivirotická liečba ochorenia COVID-19 – zmena paradigmy pandémie? „Ochorenie COVID-19 je nozologická jednotka, ktorá nás zamestnáva už takmer tri roky (31. decembra 2019 Čína prvýkrát upozornila na niekoľko prípadov ťažkého zápalu pľúc v meste Wuhan). Na celom svete je k jeseni tohto roku známych 6,51 milióna úmrtí na COVID-19, čo určite stojí za zmienku nielen z hľadiska prevencie, ale aj terapeuticky účinných liečebných opatrení.“
Čítaj viac >>

Načítať viac Load more