Ako si udržať zdravé srdce

27.06.2022 | Eduprofipharm
Ako si udržať zdravé srdce

Viera Szilagiová

 

 

Kardiovaskulárne ochorenia majú na svedomí viac ako 4 milióny úmrtí ročne v Európe a sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe, pričom vedúcu úlohu zohrávajú aterosklerotické ochorenia, najmä koronárne srdcové choroby. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, vysoký cholesterol, obezita, hypertenzia a cukrovka, ako aj stres a nedostatok pohybu.

 

Kardiovaskulárne ochorenia sú poruchy postihujúce srdce a krvné cievy. Zahŕňajú aterosklerotické ochorenia, pri ktorých sú krvné cievy progresívne upchaté tukovými usadeninami nazývanými plaky. Existujú rôzne typy aterosklerotických ochorení, podľa ktorých sú cievy upchaté:

 

  • koronárne srdcové ochorenie – ako je srdcový infarkt – postihuje koronárne tepny, ktoré zásobujú srdce krvou,
  • cerebrovaskulárne ochorenie – ako napríklad cievna mozgová príhoda – postihuje cievy, ktoré zásobujú  mozog krvou,
  • ochorenie periférnych artérií postihuje cievy, ktoré zásobujúce krvou nohy.
  •  

Iné typy kardiovaskulárnych ochorení zahŕňajú srdcové zlyhanie (pri ktorom srdce nie je schopné správne pumpovať), chlopňové ochorenia srdca a ochorenia srdcového svalu.

 

Varovné príznaky

 

Bolesť na hrudníku je jedným z najdôležitejších varovných príznakov infarktu myokardu. Bolesť môže trvať len niekoľko minút, alebo môže trvať dlhšie. Zvyčajne sa bolesť cíti ako ťažká váha na hrudi, alebo ako stlačenie hrudníka, ale môže to byť aj jemnejšie nepohodlie na hrudi alebo pocit pálenia. Väčšina bolesti je v strede hrudníka. Môže byť sprevádzaná studeným potom a nevoľnosťou. Bolesť môže vyžarovať do iných oblastí hornej časti tela – napríklad do rúk (viac vľavo ako vpravo), chrbta a dokonca aj čeľuste. V prípade, že bolesť na hrudníku trvá viac ako 10 minút, je nevyhnutné volať rýchlu zdravotnú pomoc.

 

Palpitácie sú, keď človek má pocit, že mu srdce bije nepravidelne, rýchlejšie ako zvyčajne, alebo búši a viac si uvedomuje svoj srdcový rytmus ako zvyčajne. Palpitácie zvyčajne trvajú niekoľko sekúnd alebo minút, ale môžu byť aj dlhšie. Srdce môže vynechať niekoľko úderov, ale to je normálne a väčšinou si to človek ani nevšimne. Palpitácie sú zvyčajne neškodné. Ľudia majú tendenciu byť si viac vedomí tlkotu svojho srdca, keď sú v strese. Kofeín, fajčenie, alkohol a drogy môžu vyvolať búšenie srdca. Ďalšími príčinami sú hormonálne zmeny, silné emócie, namáhavé cvičenie a niektoré lieky. Zníženie alebo vyhnutie sa spúšťaču by malo zastaviť búšenie srdca. Pokiaľ palpitácie pretrvávajú, zvyšuje sa frekvencia, alebo sú spojené s inými príznakmi, ako je závrat, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Synkopa je bežnejšie známa ako mdloba. Vzťahuje sa na dočasnú stratu vedomia a zvyčajne vedie k pádu osoby. Najčastejšou príčinou je nízky krvný tlak a často postihuje dospievajúce dievčatá a mladé ženy. Niektorí ľudia majú varovné príznaky, ako sú závraty, točenie hlavy, nevoľnosť alebo slabosť predtým, ako na niekoľko sekúnd omdlejú. Ak človek pociťuje mdloby, mal by sa posadiť, alebo si ľahnúť, aby sa mu krvný tlak vrátil do normálu. V prípade, že omdlie, mal by navštíviť svojho lekára, aby vylúčil iné príčiny, ako sú poruchy srdcového rytmu, zúžené cievy, problémy so srdcovými chlopňami a iné stavy.

 

Točenie hlavy, alebo závrat môže byť dôležitým príznakom srdcového ochorenia. Točenie hlavy je jedným z varovných signálov budúceho srdcového infarktu. Je to bežný a nepríjemný pocit, že človek môže omdlieť a často je sprevádzaný pocitom závratu. Točenie hlavy môže mať mnoho príčin a nie vždy súvisí so srdcovým problémom. Napríklad dočasný nízky krvný tlak, alebo nízka hladina cukru v krvi môžu spôsobiť závraty. Ak človek pociťuje závrat, mal by si sadnúť, dať si pohár vody, ak je to možné, trochu cukru. Ak sa do niekoľkých minút nezotaví,  alebo ak začne pociťovať aj búšenie srdca, alebo iné varovné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť na hrudníku alebo nepríjemný pocit, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

 

Nevoľnosť a vracanie môžu byť tiež prítomné pri infarkte. Nevoľnosť je bežným príznakom srdcového infarktu. Ak človek v minulosti prekonal srdcový infarkt,  alebo je vo vysokom riziku, napríklad ak trpí cukrovkou, má nadváhu a fajčí, je potrebné si uvedomiť, že nevoľnosť a vracanie môžu byť varovnými príznakmi srdcového infarktu.

 

Dýchavičnosť je typickým príznakom srdcového infarktu. Dýchavičnosť je pocit, že človek nemôže dostať dostatok vzduchu do pľúc. Môže sa objaviť náhle počas cvičenia, ale môže sa vyskytnúť aj v pokoji. Existuje niekoľko príčin dýchavičnosti, preto pokiaľ má človek záchvaty dýchavičnosti, aj keď je to len pri cvičení , je dôležité o tom informovať svojho lekára, alebo kardiológa.  Ak človek pociťuje dýchavičnosť a iné príznaky srdcového infarktu, ako je bolesť alebo tlak na hrudníku, je potrebné, aby vyhľadal  okamžitú lekársku pomoc.

 

Kardiovaskulárnym ochoreniam je možné predchádzať alebo liečiť ich zdravým životným štýlom, liekmi a/alebo chirurgickým zákrokom.

 

Vlády a mimovládne organizácie môžu jednotlivcom uľahčiť výber zdravého životného štýlu. Legislatíva, dane, marketingové obmedzenia a dobre navrhnuté stimuly môžu nabádať ľudí, aby boli fyzicky aktívni, zdravo sa stravovali, prestali, alebo nikdy nezačali fajčiť a obmedzili konzumáciu alkoholu.

 

Strava

 

Obmedzenie obsahu tuku, cukru a soli v spracovaných potravinách je účinný spôsob, ako zlepšiť stravu, niekedy bez toho, aby si to ľudia všimli. Niektoré krajiny zakázali transmastné kyseliny v potravinách. Mnohé krajiny spolupracujú s potravinárskym priemyslom na znižovaní hladiny soli a cukru. Ceny tiež ovplyvňujú správanie a zdaňovanie nezdravých potravín, napríklad daň z tuku alebo cukru, alebo dotovanie zdravých potravín, môže viesť k zmenám v stravovacích návykoch. Kampane na zvyšovanie povedomia spotrebiteľov o zdravých potravinách a jasné označenia potravín môžu ľuďom pomôcť pri nákupe zdravých potravín.

 

Fyzická aktivita

 

Aj pracovné prostredie môže podporovať fyzickú aktivitu. Lepšia viditeľnosť schodov stimuluje ľudí, aby ich používali namiesto výťahu. Podpora chôdze, alebo bicyklovania aj keď len na krátke vzdialenosti pomáha začleniť fyzickú aktivitu do každodennej rutiny. Povedomie o význame pohybovej aktivity pre zdravie by sa malo začať už v rannom detstve. Pracoviská môžu ponúknuť zamestnancom ako benefit návštevu fitness centier, do kancelárií umiestniť stoly, ktoré umožňujú pracovať v stoji a pod.

 

Fajčenie

 

Všetky druhy fajčenia, vrátane pasívneho fajčenia, zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Legislatíva je účinný nástroj na prevenciu a obmedzenie fajčenia. Opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, vysoké dane, obmedzenú reklamu a používanie obyčajných obalov. Kampane v masmédiách zvýšili povedomie o škodlivých účinkoch fajčenia. Je obzvlášť dôležité zabrániť tomu, aby tínedžeri a dospievajúci začali fajčiť.

 

Konzumácia alkoholu

 

Nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje kardiovaskulárne riziko. Legislatíva je účinná pri predchádzaní škodlivému požívaniu alkoholu prostredníctvom niekoľkých nariadení: napríklad stanovením minimálneho veku na nákup alebo podávanie alkoholu, zákonmi o riadení pod vplyvom alkoholu, daňami a zákazom reklamy, propagácie a sponzorovania podujatí. Prospešné sú aj predpisy týkajúce sa alkoholu na pracoviskách a školách.

 

 

Zdroj:

 

  1. WHAT IS HEART DISEASE? (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Heart Disease - Healthy-Heart.org
  2. WARNING SIGNS & SYMPTOMS (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Warning, Signs and Symptoms - Healthy-Heart.org
  3. ENCOURAGING A HEALTHY LIFESTYLE (online). [cit. 19_06_2022]. Dostupné z: Encouraging a Healthy Lifestyle - Healthy-Heart.org

Mohlo by vás zaujímať

PRO BIOS I. – ODBORNÝ SEMINÁR
Semináre

PRO BIOS I. – ODBORNÝ SEMINÁR

Dátum pridania: 27.01.2024 | Eduprofipharm

Srdečne Vás pozývame na seminár s názvom „PRO BIOS I.“, ktorý sa bude konať 16. apríla 2024 od 16:00 hod. v hoteli Bratislava,  Seberíniho 9, Bratislava. Odborný program je zostavený zo šiestich prednášok. V úvode programu bude MUDr. Martin Matejka, PhD. rozprávať o vitamínoch B v súvislosti s deťmi. MUDr. Vladimír Holec, PhD. nám zodpovie otázku, čo vyplýva z aktuálnych európskych guidelines ohľadom inteligentnej voľby probiotika. Ďalšou zaujímavou témou bude téma - Vitamín D - Konsenzus panelu odborníkov pre strednú Európu, a odprezentuje ju PharmDr. Filip Max. V druhej polovici programu sa môžete tešiť na prednášku od MUDr. Dušana Baláža s názvom „Saccharomyces boulardii a jej miesto v eradikačnej liečbe infekcie H. pylori.“ Veľmi aktuálna téma Histamínovej intolerancie odznie v podaní MUDr. Marty Serdahelyovej. A v závere odborného programu preberieme s MUDr. Adrianou Šimkovou, PhD. nové kompetencie a inovatívne prístupy v manažmente pacienta v ambulancii VLD.

Podujatie je zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK. Účastníci semináru dostávajú na záver certifikáty s kreditmi pridelenými SLK. Slovenská lekárska komora pridelila podujatiu 3 kredity.

Určené pre lekárov.

 

Čítaj viac >>

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad
Webináre

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad

Dátum pridania: 21.03.2024 | Eduprofipharm

Preštudujte si prezentáciu Doc. MUDr. Hany Hubalkovej, Ph.D. a Mgr. Petry Křížovej, DiS. na tému 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad”. Prezentácia slúži ako študijný materiál k vypracovanému AD TESTu, prostredníctvom ktorého môžete získať 2 kredity.

Primárnou funkciou chrupu je príjem potravy na výživu celého organizmu. Aktívne zapojenie žuvacích svalov počas iniciálneho spracovania stravy je nevyhnutné ako pre vlastné požitie jedla, tak aj pre zvýšenie prekrvenia celej hlavy. Dostatočná saturácia mozgu kyslíkom vrátane funkčnej stimulácie prefrontálneho kortexu a ďalších štruktúr, napr. hipokampu, podporuje udržanie kognitívnych funkcií mozgu do vysokého veku. Strata zubov, resp. parodontu s propriocepciou, znamená jednak zhoršenie podmienok pre príjem a spracovanie potravy, ako aj výraznú redukciu informácie o mastikácii pre mozgové centrá. Tým sa zvyšuje riziko nástupu demencie či Alzheimerovej choroby najmä v seniorskom veku. Aj napriek skvalitneniu stomatologickej starostlivosti a využívaniu progresívnych liečebných postupov strata chrupu významne ovplyvňuje kvalitu života. Zvlášť snímateľné zubné náhrady nie vždy dokážu zaistiť príjem kvalitných živín, ani celkovú spokojnosť pacienta. Preto pravidelná starostlivosť o orálne zdravie a preventívne opatrenia sú kľúčové pre zachovanie vlastného chrupu a života bez zubných náhrad.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Impulz sestry 2024
Webináre

WEBINÁR - Impulz sestry 2024

Dátum pridania: 03.03.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM Vás v spolupráci so spoločnosťou Novartis pozýva na live webinár Impulz sestry 2024. Webinár je určený pre zdravotné sestry a uskutoční sa 23.4.2024 o 17:00 hod. V úvode programu bude PhDr. Zuzana Gavalierová, MPH rozprávať o dyslipidémii a chlesterole na Slovensku. Neskôr si od Mgr. Margity Mikátovej vypočujeme prednášku o LDL-C ako o hlavnom rizikovom faktore IM. Slovo si potom prevezme Mgr. Daniela Haincová, ktorá nám priblíži PO liečbu dyslipidémie u pacientov po IM. Program pokračuje v podaní Mgr. Aleny Kubaščíkovej a jej pútavou prednáškou o novej možnosti v liečbe dyslipidémie v roku 2023 na Slovensku. Niečo o edukácii pacienta po IM v Kardiocentre Prešov nám povie Mgr. Ľudmila Goboňová. A v závere programu si môžeme vypočuť prednášku o farmakologickom minime u pacientov po IM od PharmDr. Vasila Šatníka.

 

Do diskusie  sa môžete zapojiť prostredníctvom CHATu počas trvania celého webináru. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania a budú mu pridelené 2 kredity za účasť a 2 kredity za AD TEST. AD TEST k danému webináru nájdete v sekcii webináre live-záznam alebo v e-learningu. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred

 

Určené pre SK SaPA.
Odhadované trvanie webináru 120 min.

 

 

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom II.
Webináre

WEBINÁR - Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom II.

Dátum pridania: 04.03.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci so spoločnosťou Servier Vás pozýva na druhú časť live webináru s názvom „Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom“. Webinár je určený pre lekárov a uskutoční sa 30. apríla 2024 o 17:00 hod. Odborným programom Vás bude sprevádzať MUDr. Barbora Zoboková. Zaujímavé kazuistiky priamo z praxe Vám odprezentujú prednášajúci naprieč celým Slovenskom: MUDr. Barbora Zoboková, MUDr. Zuzana Némethyová, MUDr. Daniel Kolény, MUDr. Oľga Bobelová, MUDr. Viliam Vaník. A v závere programu sa s doc. MUDr. Zbynekom Schronerom, PhD. pozrieme na aktuálne témy v diabetológii. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a budú mu pridelené 2 kredity. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLK.

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 1/2024
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 1/2024

Dátum pridania: 09.04.2024 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu MEDICUS news v roku 2024. Veríme, že si nájdete čas na preštudovanie si zaujímavých tém z oblasti medicíny, ktoré Vám tentokrát prinášame.

 

Aj v tomto čísle začíname už tradične Diabetologickou sekciou, v ktorej úvode sa doc. MUDr. Dana Prídavková, PhD. zaoberá kardio-renálno-metabolickými ochoreniami a ich vzájomným prepojením. Na otázku či je alebo nie je obezita ochorenie Vám vo svojom článku odpovie doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH. O svoje skúsenosti z klinickej praxe sa podelili prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott. Ric., MHA, FAAAA, MUDr. Marta Serdahelyová,  MUDr. Katarína Dostálová a PharmDr. Ondrej Sukeľ na tému Efektívne cesty k liečbe astmy a CHOCHP.

V úvodnom čísle tohto roka sa dočítate napríklad o vybraných aspektoch terapeutického použitia metamizolu a dexibuprofénu, ktoré spracoval doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. a taktiež zaujímavý článok o špecifikách farmakoterapie v staršom veku, ktorú spracovala PharmDr. Mária Göböová, PhD.

 

V tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Periodikum PHARMA tribune 1/2024
Periodiká

Periodikum PHARMA tribune 1/2024

Dátum pridania: 09.04.2024 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu PHARMA tribune 1/2024 v tomto roku, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.

  

V pravidelných rubrikách Vám prinášame exkurz do rôznych zaujímavých tém. O svoje skúsenosti z lekárnickej praxe sa podelil lekárnik Mgr. Peter Klembala, ktorý v úvode čísla spracoval článok na tému Prejavy alergickej rinokonjunktivitídy. 

Redakcia EDUprofiPHARM spracovala pohľad z klinickej praxe MUDr. Romana Tomaškina, ktorý  nám vo svojej prednáške na webinári „Femina webinár – webinár nie len pre ženy" priblížil ako pristupovať k diagnostike a liečbe infekcie dolných močových ciest. Tému využitia erdosteínu, konkrétne poznatky o molekule erdosteínu, jeho biologických vlastnostiach, klinických efektoch s dôrazom na najnovšie dôkazy v liečbe ochorení horných dýchacích ciest spracoval MUDr. Pavol Pobeha, PhD.

 

 

V tomto vydaní sa nachádza okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

 

Upútavku na AD TEST z odborného časopisu nájdete hneď v jeho úvode.

 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more