Esenciálna cesta v intenzifikácii perorálnej liečby diabetes mellitus 2. typu

11.01.2022 | Eduprofipharm
Esenciálna cesta v intenzifikácii perorálnej liečby diabetes mellitus 2. typu

 

V spolupráci so spoločnosťou Servier Vám prinášame článok z odborného časopisu MEDICUS news 4/2021 pod názvom - Esenciálna cesta v intenzifikácii perorálnej liečby diabetes mellitus 2. typu od MUDr. Mareka Macka. Uvedený článok bol spracovaný na základe prednášky, ktorá odznela na odbornom podujatí - 3. seminár praktických diabetológov Slovenska na Donovaloch.

"Cieľom liečby diabetes mellitus 2. typu je v prvom rade kompenzácia hyperglykemického stavu. Pritom je dôležité aj ovplyvnenie komorbidít a oddialenie vzniku a progresie neskorých diabetických komplikácií. Liečba má byť bezpečná, s minimálnymi vedľajšími účinkami."

 

Čítaj Online
Mohlo by vás zaujímať

12th ICCD kardiologický a diabetologický kongres
Semináre

12th ICCD kardiologický a diabetologický kongres

Dátum pridania: 27.03.2023 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM Vás srdečne pozýva v spolupráci s International College of Cardiology a v spolupráci s Lekárskou Fakultou UPJŠ v Košiciach na 12. Kardiologický a Diabetologický Kongres s medzinárodnou účasťou, ktorý sa uskutoční 9. a 10. júna v Hoteli DoubleTree by Hilton Košice.

Seminár je zaradený do systému kontinuálneho vzdelávania SLK a SLeK. Účastníci semináru dostanú na záver každého dňa certifikáty s kreditmi pridelenými SLK a SLeK.

Počas programu bude prebiehať v priestoroch foyer aj panelová diskusia na tému: SAFE4LOG - nástroj zabezpečenia dezinfekčnej čistoty (minimalizácia vzniku rizík prenosu SARS-COV-2) v logistike a doprave s cieľom zamedziť dopadom na kardiovaskulárne ochorenia (za podpory Leteckej fakulty, Technickej univerzity v Košiciach)

 

Prinášame Vám možnosť sledovať online prednášky na následujúcich linkoch. (bez predchádzajúcej registrácie na registrácie www.icc2023.sk vám nebudú môcť byť pridelené kredity !) 

 

Piatok, 9. jún 2023

I blok - Od 9:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1474/lx8kktmp8b2s4sk )

II blok - Od 13:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1475/7vq55um61sqsmsw )

III blok - Od 15:30
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1476/4v0zzugrniksws6 )

 

Sobota, 10. jún 2023

I blok - Od 9:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1477/vylxxc7yyfosksg )

II blok - Od 13:00
Sledovať stream ( https://event.webinarjam.com/go/live/1478/n71rru5v9i8s0s1 )

Webstránka pre LIVE STREAMING a REGISTRÁCIU je optimalizovaná pre prehliadače:

CHROME, MOZILLA/FIREFOX, OPERA, SAFARI, MICROSOFT EDGE, ANDRIOD/iOS

Systém nepodporuje prehliadač Internet Explorer !

 

Registácia je možná na webe: www.icc2023.sk

 

Milé kolegyne, milí kolegovia!

Dovoľte, aby som Vás s radosťou pozval na  12. Kardiologický a diabetologický kongres s medzinárodnou účasťou, ktorý organizuje International College of Cardiology v spolupráci s Lekárskou Fakultou UPJŠ v Košiciach a EDUprofiPHARM a ktorý sa uskutoční 9.-10. júna 2023 v Košiciach.

 

 

Po viacerých kongresoch v online priestore, kvôli pandémii COVID-19, nastal čas, aby sa odborná verejnosť stretla na významnom podujatí a vymenila si osobne posledné poznatky vedy, výskumu a ich transferu do klinickej praxe. Kardiovaskulárna mortalita predstavuje 36% všetkých úmrtí v Európskej únii (rakovina 26%), a vzhľadom na starnúcu populáciu sa  KV morbidita a mortalita bude len zvyšovať[1],[2], nehovoriac o nastupujúcej pandémii diabetes mellitus 2. typu. Preto by prevencia a intervencia koronárnej choroby srdca u diabetikov a nediabetikov mala predstavovať hlavný „headline“ kongresu v Košiciach.

Okrem hlavnej témy sa budeme venovať ESC odporúčaniam a ich implementácii do klinickej praxe. Verím, že viacerých z Vás oslovia aj prezentácie ohľadne nových trendov v echokardiografii, resp. využitie zobrazovacích metód a umelej inteligencie v kardiológii.

Milí priatelia, za vedecký a organizačný výbor sa už teraz teším na osobné stretnutie s Vami, pevne verím, že tento medzinárodný kongres bude pre Vás príležitosťou vymeniť si klinické skúsenosti s „opinion lídrami“ v oblasti, medzi kolegami a priateľmi. 

S pozdravom

doc. MUDr. Ján Fedačko, PhD.

 

[1] . Eurostat (2019) Causes and occurrence of deaths in the EU, 16 July 2019: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/product/-/asset_publisher/VWJkHuaYvLIN/content/DDN-20190716-1

[2] Is Cardiovascular Disease Slowing Improvements in Life Expectancy? OECD AND THE KING’S FUND WORKSHOP PROCEEDINGS (2020) https://www.oecd.org/fr/publications/is-cardiovascular-disease-slowing-improvements-in-life-expectancy-47a04a11-en.htm

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Súčasný prístup v problematike HPV a prevencii rakoviny krčka maternice
Webináre

WEBINÁR - Súčasný prístup v problematike HPV a prevencii rakoviny krčka maternice

Dátum pridania: 07.06.2023 | Eduprofipharm

Prinášame Vám offline webinár pripravený v spolupráci so spoločnosťou Sanomed . Vypočujte si z pohodlia Vášho domova audiovizuálnu prednášku Prof. MUDr. Miroslava Borovského, CSc., ktorá sa zaoberá súčasným prístupom v problematike HPV a prevencii rakoviny krčka maternice.

Daná prednáška je podkladovým materiálom pre AD TEST, ktorého vyplnením máte možnosť získať 2 kredity.

Čítaj viac >>

SEMINÁR - Regionálny  ortopedicko-traumatologický seminár (2. ročník)
Semináre

SEMINÁR - Regionálny ortopedicko-traumatologický seminár (2. ročník)

Dátum pridania: 25.05.2023 | Eduprofipharm

Srdečne Vás pozývame na 2. ročník regionálneho ortopedicko-traumatologický seminára, ktorý sa bude konať 20. júna 2023 o 16:30 – 18:30 v hoteli Mikado, Hollého 11, Nitra. Odborný program sme zostavili do 6 prednášok. Na úvod nám doc. MUDr. Ivan Vaňo, PHD. bude rozprávať o tom, ako účinne predchádzať sekundárnym zlomeninám u pacientov s osteoporózou. Pokračovať budú MUDr. Filip Klement a MUDr. Marek Ozorák, PhD., MPH, ktorí sa vo svojej prednáške budú zaoberať rizikami použitia kyseliny tranexamovej. Slovo následne prevezmú MUDr. Ladislav Ledényi a MUDr. Ján Tencer a odprezentujú nam prednášku s názvom LBN – Locking blade nail “MARQUART“ – prvé skúsenosti. Neskôr sa s MUDr. Martinom Juríčekom a MUDr. Filipom Klementom pozrieme na riešenie acetabulárnych defektov. Nasledovať bude MUDr. Marek Tomčo, PhD., ktorý nám prezradí niečo o indikáciách artroskopických operácií bedrového kĺbu. A na záver programu nás čaká téma inovatívnej liečby a regenerácie pohybového aparátu LW peptidy – Peptys v podaní MUDr. Petra Erdélskeho. Podujatie je zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK. Účastníci semináru dostávajú na záver certifikáty s kreditmi pridelenými SLK. Slovenská lekárska komora pridelila podujatiu 2 kredity.

 

Určené pre lekárov.

Čítaj viac >>

AD TEST - Akadémia venózneho zdravia I. 2023
E-learning

AD TEST - Akadémia venózneho zdravia I. 2023

Dátum pridania: 25.05.2023 | Eduprofipharm

AD TEST - Akadémia venózneho zdravia I. 2023 prináša súhrn otázok k problematike, ktorá odznela na webinári s rovnomenným názvom a je publikovaný v kalendári vzdelávacích aktivít.

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 1/2023
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 1/2023

Dátum pridania: 27.03.2023 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu MEDICUS news v roku 2023. Pripravili sme pre Vás zaujímavé témy z rôznych oblastí medicíny.

Rovnako ako v predošlých číslach, tradične začíname Diabetologickou sekciou, v ktorej si môžete prečítať článok o Finerenóne od doc. MUDr. Zbyneka Schronera, PhD. Diabetologickú sekciu dopĺňame aj článkom o štúdii EMPA-KIDNEY, ktorá je zameraná na empagliflozín u pacientov s chronickou obličkovou chorobou s/bez DM 2. typu.

sekcii Všeobecného lekárstva sa  v článku od MUDr. Adriany Šimkovej a kol. dočítate ako pacienti v remisii po onkologickej liečbe môže byť sledovaní všeobecným lekárom. Odborníčky MUDr. Iveta Maťašová  a  MUDr. Ivana Šoóšová si pre Vás pripravili článok o dyslipidémii ako novej výzve pre všeobecných lekárov.

Aj v tomto čísle pokračujeme so sekciou Klinická prax, kde sa môžete dozvedieť o zaujímavých a aktuálnych témach, ako je napríklad antisekrečná liečba alebo súčasné možnosti liečby poruchy spánku. Taktiež v tejto sekcii môžete nájsť skvelé rady pre liečbu chronického žilového ochorenia, ale aj ako zvládnuť dnešnú stresovú dobu.

V tomto vydaní  Vám k niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky. Po ich vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

 

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode - momentálne prebieha jeho akreditácia SLK.

  

Prajeme Vám príjemné jarné čítanie a pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Periodikum PHARMA tribune 1/2023
Periodiká

Periodikum PHARMA tribune 1/2023

Dátum pridania: 27.03.2023 | Eduprofipharm

Periodikum PHARMA tribune 1/2023

 

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu PHARMA tribune v roku 2023, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.

 

V úvode tohtoročného prvého čísla si môžete prečítať v rubrike Press o úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva v Európe, ale aj o boji proti rakovine spôsobnej HPV vírusom na Slovensku.

 

V rubrike Z klinickej praxe sa dočítate napr. o nespavosti a o tom, ako je možné tento stav liečiť. Pripravili sme si pre Vás článok o dobe stresovej - ako to zvládať, ktorý prináša praktické tipy (nielen) pre pacientov. Taktiež sa v tejto rubrike môžete dočítať nielen o synergii medzi črevnou mikroflórou a imunitným systémom v ambulancii a za tárou, ale aj o rýchlej a účinnej pomoci pri bolesti hrdla. Odborník prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, FAAAAI Vám z pohľadu klinického imunológa a alergológa prináša článok o molekule s mukolytickou aktivitou - Erdosteín.

V rubrike Zaujalo nás  si môžete prečítať článok - Liečba bolesti chrbta, ktorý bol spracovaný na základe webináru- Sedenie je novodobé fajčenie: “Odlepte sa!”

Aj v tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj množstvo iných zaujímavých tém. 

 

Upútavku na AD TEST z odborného časopisu nájdete hneď v jeho úvode (momentálne prebieha jeho akreditácia danou komorou).

 

Prajeme Vám príjemné jarné čítanie a pevné zdravie!

 

 

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more