Navždy nás opustil lekár, kolega, priateľ MUDr. Jaroslav Fábry

23.03.2021 | Eduprofipharm
Navždy nás opustil lekár, kolega, priateľ MUDr. Jaroslav Fábry

Jeho životná púť sa skončila 14.3.2021.

 

V rámci bohatej pracovnej a publikačnej činnosti MUDr. Jaroslav Fábry bol spoluzakladateľom Zväzu diabetikov Slovenska s ocenením „Čestný člen zväzu diabetikov Slovenska“. Bol zakladateľom pacientskeho časopisu Diabetik a súčasne predsedom redakčnej rady, členom SLS, LK a Slovenskej diabetologickej spoločnosti s ocenením „Čestné uznanie za dlhoročnú prácu “ a zároveň členom výboru Sekcie praktických diabetológov Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Bol hlavným odborníkom MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy, predsedom pracovnej skupiny pre zdravotnícke pomôcky pre diabetikov pri MZ SR, predsedom OPS MZ SR pre ŠDTP, účastníkom 45 klinických štúdií a bol členom EASD. MUDr. Fábry bol autorom monografie „Praktická príručka pre diabetika“, ako aj mnohých edukačných materiálov a odborných článkov.

 

Ako jeden z prvých, ak nie vôbec prvý na Slovensku, začal u pacientov používať kontinuálne monitorovanie glykémií.

 

Málokto vie, že bol jedným z kľúčových ľudí, ktorí na Slovensko priniesli humánny inzulín aj epiteliálny rastový faktor na liečbu lézií diabetickej nohy. Netúžil po akademických tituloch, ani po funkciách v odborných organizáciách. Najdôležitejší boli jeho pacienti. Vedel, čo potrebujú, čo im môže poskytnúť, čo môže pre nich urobiť. A robil to nezištne na vysokej profesionálnej aj ľudskej úrovni.

 

Bol to lekár, ktorý sa naplno venoval svojim pacientom tak, že im poskytoval edukácie a edukačné programy, diagnostiku diabetickej nohy, najmodernejšiu liečbu.

 

Vývoj diabetológie na Slovensku mu nebol ľahostajný. Preto sa v roku 2015 začal výraznejšie angažovať v činnosti Slovenskej diabetologickej spoločnosti a v roku 2018 sa stal členom jej výboru. Videl v akej situácii je diabetológia na Slovensku a trápilo ho, že sa roky málo posunula vpred.

 

Praktickú diabetológiu, poskytovanie starostlivosti na ambulanciách chcel posunúť na vyššiu úroveň. Mal predstavu o budúcnosti rozvoja, vedel aké kroky je potrebné urobiť na zlepšenie starostlivosti o diabetikov, lepšie možnosti odbornej práce lekárov a jej ohodnotenia, lepšie vnímanie odboru na ministerstve zdravotníctva a v zdravotných poisťovniach.

 

Vzhľadom na jeho skúsenosti, ľudské vlastnosti, odborné a manažérske schopnosti bol v roku 2019 menovaný za hlavného odborníka MZ SR pre diabetológiu. Na MZ a v zdravotných poisťovniach presadil významné zmeny vo využívaní technológií v ambulantnej praxi, zmeny v kategorizácii liekov, kategorizácii zdravotných pomôcok.

 

V roku 2020 v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a zdravotnými poisťovňami sa mu podarilo v oblasti diabetológie presadiť výrazne pokrokové prvky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre takú širokú populáciu, akou diabetici jednoznačne sú. Podarilo sa vytvoriť ambulantné centrá na nastavovanie na inzulínové pumpy vo dvoch fázach za účinnej podpory nového vedenia najväčšieho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti - Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

 

Pozeral dopredu, vedel, že budúcnosť v zlepšení života našich diabetikov patrí technológiám.

 

Pri povinnostiach vyplývajúcich z jeho funkcie navyše realizoval pravidelné odborné semináre v spolupráci s krajskými odborníkmi v diabetológii, kde dával priestor mladším kolegom, podporoval ich pri publikovaní odborných článkov v časopisoch.

 

Prácu lekára aj funkciu hlavného odborníka vykonával naplno, bol oddaný svojej práci do posledného dňa, i napriek vážnej chorobe a zhoršujúcemu sa zdraviu. Žiaľ boj s touto chorobou prehral.

 

 

Naša spoločnosť EDUprofiPHARM vyjadruje hlbokú sústrasť celej rodine, blízkym, priateľom. Bude nám všetkým veľmi chýbať.

 

Mohlo by vás zaujímať

WEBINÁR - Čo je nové v ambulantnej praxi reumatológa
Webináre

WEBINÁR - Čo je nové v ambulantnej praxi reumatológa

Dátum pridania: 19.07.2021 | Eduprofipharm

V spolupráci so spoločnosťou Eli Lilly Vás srdečne pozývame 28. septembra 2021 o 16:00 na live webinár pod názvom - Čo je nové v ambulantnej praxi reumatológa. Práve o aktualitách z odboru bude v úvode webinára hovoriť  doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. Spolu s MUDr. Soňou  Tomkovou, PhD. sa pozrieme na problematiku manažmentu liečby pacienta s RA a o svoje skúsenosti s JAK inhibítormi z reálnej praxe sa podelí MUDr. Vanda Mlynáriková, PhD. Hodinovým odborným programom Vás naživo bude sprevádzať garant podujatia prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH., ktorá spolu s prednášajúcimi bude viesť diskusiu na vyššie uvedené témy. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár je zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a bude mu pridelený 1 kredit za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred. 

Určené pre SLK

Predpokladaná dĺžka trvania: 60 min

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Antibiotiká a moderný farmaceut
Webináre

WEBINÁR - Antibiotiká a moderný farmaceut

Dátum pridania: 18.07.2021 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci so spoločnosťou Krka Vás pozýva na  live webinár pod názvom Antibiotiká a moderný farmaceut. Odborným programom Vás bude naživo sprevádzať

MUDr. Jana Bendová, PhD., MPH, MBA. Prvá prednáška PharmDr. Márie Göböovej, PhD. nesie názov Mýty a fakty o jednotlivých skupinách antibiotík. O palete antibiotík v ambulancii všeobecného lekára nám bude rozprávať MUDr. Jana Bendová, PhD., MPH, MBA. A na záver sa spoločne s MUDr. Ľubomírom Sojákom pozrieme na politiku nemocničných antibiotík. Počas celého webináru môžete priamo diskutovať so všetkými odborníkmi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárnikov a laborantov a bude mu pridelený 1 kredit za účasť a 2 kredity za vyplnenie AD TESTu. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLeK a SK MTP

Odhadované trvanie webinára 90 min

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Alverín a simetikon v liečbe IBS
Webináre

WEBINÁR - Alverín a simetikon v liečbe IBS

Dátum pridania: 15.07.2021 | Eduprofipharm

Prinášame Vám ďalší offline webinár pripravený v spolupráci so spoločnosťou PROMED.

Vypočujte si z pohodlia Vášho domova audiovizuálnu prednášku MUDr. Martina Tkáčika, ktorá sa zaoberá Alverínom a simetikonom v liečbe IBS.

 

Daná prednáška je podkladovým materiálom pre AD TEST, ktorého vyplnením máte možnosť získať 2 kredity. AD TEST bude spustený v najbližších dňoch 

Čítaj viac >>

PHARMACY jeseň 2021
Semináre

PHARMACY jeseň 2021

Dátum pridania: 23.06.2021 | Eduprofipharm

Pripravujeme pre Vás sériu odborných seminárov – PHARMACY jeseň 2021, ktoré sú určené pre farmaceutov a laborantov. Semináre pripravujeme vo forme klasickej konferencie v štyroch mestách na Slovensku. V prípade, že by sa uvedené série seminárov nemohli uskutočniť prezenčnou formou, realizovali by sa formou moderovaného akreditovaného live webináru v dvoch termínoch. Odborný program je v štádiu prípravy a čoskoro bude dostupný na našom webe. Z daného podujatia máte možnosť získať 4 kredity za účasť. Seminár je akreditovaný pre komory SLeK a SK MTP.

 

Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

21. 9. 2021 Žilina, Hotel Holiday Inn, Športová 2

22. 9. 2021 Banská Bystrica, Hotel LUX, Nám. Slobody 2

29. 9. 2021 Košice, DoubleTree by Hilton Košice, Hlavná 1

30. 9. 2021 Bratislava, Hotel Bratislava, Seberíniho 9

 

Čítaj viac >>

Webinár praktickej gastroenterológie
Webináre

Webinár praktickej gastroenterológie

Dátum pridania: 21.06.2021 | Eduprofipharm

Prinášame Vám ďalší offline webinár, ktorého obsahom sú dve zaujímavé audiovizuálne prednášky. Môžu byť obézni ľudia zdraví? To je otázka ktorou sa vo svojej prednáške zaoberal MUDr. Marián Oltman, PhD. O tom, aké sú možnosti v liečbe funkčnej dyspepsie sa dozvieme od MUDr. Mareka Ráca, PhD.

 

 

 

 

 

 

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 2/2021
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 2/2021

Dátum pridania: 10.06.2021 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám druhé číslo odborného časopisu MEDICUS news 2/2021 v tomto roku, v ktorom sme pre Vás opäť pripravili niekoľko zaujímavých tém z rôznych oblasti medicíny.

 

Úvod časopisu je už tradične venovaný Diabetologickej sekcii, v ktorej sa Vám prihovára Hlavný odborník MZ SR pre odbor diabetológia a poruchy látkovej premeny a výživy doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD. O svoje diabetologické skúsenosti sa prostredníctvom zaujímavých článkov podelili aj doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., MUDr. Oľga Minarovičová a MUDr. Radovan Plášil. Novinkou v tomto čísle je Sekcia všeobecného lekárstva, v ktorej MUDr. Adriana Šimková, PhD. spracovala tému prednemocničnej starostlivosti o pacienta s ochorením COVID-19. MAFLD alebo NAFLD? – prínosy esenciálnych fosfolipidov v ich liečbe bližšie popísal doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc. a na otázku, či musí myseľ a telo človeka so schizofréniou trpieť vo svojom článku odpovedala MUDr. Dagmar Breznoščáková, PhD.

 

V tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audioprednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode - momentálne prebieha jeho akreditácia SLK.

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a pekné leto!

 

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more