Kazuistiky z pediatrie, ORL, všeobecného lekárstva a pneumológie

10.05.2019 | Eduprofipharm
Kazuistiky z pediatrie, ORL, všeobecného lekárstva a pneumológie

          Ochorenia dýchacích ciest patria k najčastejším ochoreniam a sú dôvodom návštevy pacienta u lekára v každej vekovej kategórii. Ich najbežnejším prejavom býva kašeľ. Jeho liečba je na prvý pohľad jednoduchá, ako však prax ukazuje, zvoliť najefektívnejší liek na rýchlu úľavu od kašľa nie je až také ľahké. Vo všeobecnosti rozdeľujeme lieky na kašeľ na antitusiká a na mukoaktívne látky, predtým označované aj ako expektoranciá či mukolytiká. Mukoaktívne látky rozdeľujeme na 4 základné skupiny: expektoranciá (zvyšujú množstvo vody – hydratáciu, a tým aj celkový objem hlienu), mukolytiká (rozpúšťajú hlienové polyméry a znižujú viskoelastické vlastnosti hlienu), mukokinetiká (zvyšujú efektivitu kašľového reflexu a zlepšujú transport hlienu von) a mukoregulátory (upravujú objem – produkciu hlienov). Kašeľ je dôsledkom zápalového procesu v dýchacích cestách a od efektívneho lieku na kašeľ preto očakávame aj ďalšie benefity a jeho multifaktoriálne účinky – predovšetkým protizápalový, antioxidačný a nepriam....  Viac informácii nájdete v elektronickej brožure umiestnenej nižšie. 
Materiály na stiahnutie

Sponzori

partner_logo

Mohlo by vás zaujímať

WEBINÁR - Čím v lekárenstve žijeme?
Webináre

WEBINÁR - Čím v lekárenstve žijeme?

Dátum pridania: 08.07.2020 | Eduprofipharm

15. júla 2020 o 18:00 hod.

 

Slovenská lekárnicka komora spolu so spoločnosťou EDUprofiPHARM Vám prináša ďalší live webinár,  ktorý môžete sledovať z pohodlia Vášho domova 15.7.2020.

 

Prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ nám priblíži aktuálnu situáciu v lekárnictve v téme jeho prednášky - Covid, necovid – život ide ďalej. Čo nás čaká v rámci overovania liekov? O tom budú hovoriť  Mgr. Pavol Ondrovič spolu s Ing. Romanom Gubom. Celým odborným programom Vás bude naživo sprevádzať PharmDr. Lukáš Jaroščiak.

 

Na záver sa môžete zapojiť do živej diskusie so všetkými prednášajúcimi a to prostredníctvom live chatu.

 

Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania farmaceutov a bude mu pridelený 1 kredit za účasť.

 

Webinár je určený pre farmaceutov.

Čítaj viac >>

Periodikum PHARMA tribune 2/2020
Periodiká

Periodikum PHARMA tribune 2/2020

Dátum pridania: 23.06.2020 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám druhé číslo odborného časopisu PHARMA tribune 2/2020 v tomto roku, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.

 

Príjemné čítanie hneď v editoriáli navodí PharmDr. Andrea Gažová, ktorá poukazuje na dôležitosť času a slobody, o ktorú sme počas pandémie spôsobenej koronavírusom prišli.  

 

Taktiež sme pre Vás v pravidelných rubrikách tohto časopisu  pripravili  exkurz do právnej oblasti,  a spolu s PharmDr. Jánom Kyselovičom, PhD. sa pozrieme aj na prácu Európskej liekovej agentúry v situácii ovplyvnenej prítomnosťou koronavírusu v Európe aj mimo nej. Zaujímavými témami Vás budú sprevádzať aj ďalší naši odborní redaktori, akými sú MUDr. Jiří Slíva, PhD. či PharmDr. Peter Ceniga, ktorý v rubrike Na slovíčko s... vyspovedal prezidenta SLeK PharmDr. Ondreja Sukeľa.

 

Téme výživových doplnkov a otázke, prečo je vhodné ich kombinovať s liekmi sa venuje prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. V tomto čísle prinášame ešte jeden rozhovor, a to s Hlavným odborníkom MZ SR pre diabetológiu MUDr. Jaroslavom Fábrym, ktorý nám porozprával aj o úlohe telemedicíny v starostlivosti o diabetických pacientov.

Okrem článkov a rozhovorov tu nájdete aj upútavku na jesennú sériu seminárov Pharmacy 2020.

 

V časopise nájdete aj upútavku na Autodidaktický test s 2 kreditmi, ktorý ľahko absolvujete  po preštudovaní si daných tém z celého obsahu časopisu.

 

Prajeme vám príjemné čítanie a pevné zdravie!

 

Čítaj viac >>

Súčasné využitie kvetiapínu v klinickej praxi
Webináre

Súčasné využitie kvetiapínu v klinickej praxi

Dátum pridania: 23.06.2020 | Eduprofipharm

Vypočujte si z pohodlia domova audiovizuálnu prednášku Súčasné využitie kvetiapínu v klinickej praxi od MUDr. Zuzany Janíkovej. Dozviete sa viac o klinickom využití tejto účinnej látky v praxi psychiatra a prečo sa stal najpredpisovanejším atypickým antipsychotikom. Uvedená prednáška je podkladovým materiálom pre AD TEST, ktorého vyplnením máte možnosť získať 2 kredity.

AD TEST je určený pre členov komory SLK.

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 2/2020
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 2/2020

Dátum pridania: 17.06.2020 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám druhé číslo odborného časopisu MEDICUS news v tomto roku. Aj tentokrát sme sa pre Vás snažili pripraviť zaujímavé témy z rôznych oblastí medicíny. Veríme, že druhá polovica roka bude (nielen) v zdravotníctve o niečo pozitívnejšia, a preto sa aj naša odborná redakcia snažila k tomu prispieť prostredníctvom najnovšieho vydania.

 

V pravidelnej rubrike Právnik radí sme sa tentokrát venovali otázke koronavírusu COVID-19 v právnych súvislostiach. Tému 2019 ESC/EAS odporúčania pre manažment dyslipidémie: čo je nové v manažmente pacienta s DM a DLP?  spracoval odborník doc. MUDr. Branislav Vohnout, PhD. A v rámci rubriky Na slovíčko sme tentokrát vyspovedali Hlavného odborníka MZ SR pre diabetológiu – MUDr. Jaroslava Fábryho, ktorý nám porozprával aj o úlohe telemedicíny v starostlivosti o diabetických pacientov.

 

Aj  v tomto vydaní  Vám pri niektorých článkoch  predstavujeme  zaujímavé publikácie, z ktorých sú články vybrané ako upútavky. Okrem najnovších informácii máte  z daných odborných publikácií  možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.   

 

 

Zároveň v závere časopisu nájdete upútavku k AD TESTu, ktorý ľahko absolvujete po preštudovaní si daných tém z celého vydania časopisu a po jeho vyplnení máte takisto možnosť získať 2 kredity.

 

 

Prajeme vám príjemné čítanie a hlavne pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Vieme v súčasnej dobe efektívne zvládať pacienta s acidopeptickými stavmi?
Webináre

Vieme v súčasnej dobe efektívne zvládať pacienta s acidopeptickými stavmi?

Dátum pridania: 12.06.2020 | Eduprofipharm

Využite možnosť vzdelávania sa z pohodlia domova prostredníctvom offline webinára pod názvom Vieme v súčasnej dobe efektívne zvládať pacienta s acidopeptickými stavmi? spoločnosti EDUprofiPHARM. Jeho súčasťou je audiovizuálna prednáška MUDr. Adriany Šimkovej, PhD., ktorá sa venuje problému dyspepsie, jej príčinám, no predovšetkým sa zameriava na prístupy k pacientovi s daným ochorením a efektívnosť jeho liečby. Prednáška je súčasťou vzdelávacieho projektu Svätopluk, ktorého cieľom je zlepšiť diagnostiku a liečbu acidopeptických ochorení na úrovni špecialistov, všeobecných lekárov i zdravotných sestier.

Uvedená prednáška je podkladovým materiálom pre AD TEST, ktorého vyplnením máte možnosť získať 2 kredity.

Čítaj viac >>

Kryštalický glukózamínsulfát  v  liečbe osteoartrózy
Webináre

Kryštalický glukózamínsulfát v liečbe osteoartrózy

Dátum pridania: 12.06.2020 | Eduprofipharm

Preštudujte si z pohodlia domova audiovizuálnu prednášku Kryštalický glukózamínsulfát v liečbe osteoartrózy, ktorá je súčasťou ďalšieho webinára spoločnosti EDUprofiPHARM. V tejto prednáške sa MUDr. Martin Žabka, PhD. venuje problematike osteoartrózy, jej zdravotných dopadoch a liečbe podľa Novej smernice ESCEO. V rámci liečby poukazuje na kryštalický glukozamín sulfát ako na jediný dostatočne efektívny glukozamín sulfát.

 Uvedená prednáška je podkladovým materiálom pre AD TEST, ktorého vyplnením máte možnosť získať 2 kredity.

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more