Výber z aktuálnych tém: Covid-19, infekcie dýchacích ciest a liečba bolesti

18.11.2020 | Eduprofipharm
Výber z aktuálnych tém: Covid-19, infekcie dýchacích ciest  a liečba bolesti

,,Nesteroidné antiflogistiká (NSA) patria k liekom, ktoré sú najčastejšie preskribované u nás na Slovensku ako aj vo svete. Uvádza sa, že vo vyspelých krajinách sveta ich užíva 20  ̶  30 % populácie1. Majú široké spektrum účinku, medzi ktoré radíme hlavne protizápalový, analgetický a antipyretický. Výhodou je, že nie sú návykové a neutlmujú dychové centrum. V rámci analgetickej hierarchie ich radíme medzi stredne silné analgetiká.’’

 

Prečítajte si viac z článku MUDr. Ota Petríka, MPH, ktorý Vám prinášame v odbornej publikácii Výber z aktuálnych tém: Covid-19, infekcie dýchacích ciest a liečba bolesti. Jej súčasťou je aj rozhovor s prof. MUDr. Pavlom Jarčuškom, PhD., ktorého sme sa pýtali na miesto cefprozilu v liečbe respiračných ochorení v dobe rezistencie, audiovizuálna prednáška prof. MUDr. Miloša Jeseňáka, PhD., MBA, Dott.ric., MHA na tému Covid-19 z pohľadu imunológa a taktiež AD TEST zostavený zo spomínaných odborných článkov a prednášok. Prajeme príjemné čítanie.
Sponzori

partner_logo

Mohlo by vás zaujímať

Periodikum MEDICUS news 2/2021
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 2/2021

Dátum pridania: 10.06.2021 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám druhé číslo odborného časopisu MEDICUS news 2/2021 v tomto roku, v ktorom sme pre Vás opäť pripravili niekoľko zaujímavých tém z rôznych oblasti medicíny.

 

Úvod časopisu je už tradične venovaný Diabetologickej sekcii, v ktorej sa Vám prihovára Hlavný odborník MZ SR pre odbor diabetológia a poruchy látkovej premeny a výživy doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD. O svoje diabetologické skúsenosti sa prostredníctvom zaujímavých článkov podelili aj doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., MUDr. Oľga Minarovičová a MUDr. Radovan Plášil. Novinkou v tomto čísle je Sekcia všeobecného lekárstva, v ktorej MUDr. Adriana Šimková, PhD. spracovala tému prednemocničnej starostlivosti o pacienta s ochorením COVID-19. MAFLD alebo NAFLD? – prínosy esenciálnych fosfolipidov v ich liečbe bližšie popísal doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc. a na otázku, či musí myseľ a telo človeka so schizofréniou trpieť vo svojom článku odpovedala MUDr. Dagmar Breznoščáková, PhD.

 

V tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audioprednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode - momentálne prebieha jeho akreditácia SLK.

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a pekné leto!

 

Čítaj viac >>

Periodikum PHARMA tribune 2/2021
Periodiká

Periodikum PHARMA tribune 2/2021

Dátum pridania: 09.06.2021 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám druhé číslo odborného časopisu PHARMA tribune 2/2021 v tomto roku, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.

 

 

V úvodnej rubrike Z pera šéfredaktora Vám tému samoliečby bradavíc z pohľadu farmaceuta predstaví doc. PharmDr. Andrea Gažová, PhD. Antioxidačnému potenciálu známych liečiv v čase covidu aj post-covidu sa bližšie venovala MUDr. Martina Miškovská, PhD. a úlohu farmaceutov počas pandémie COVID-19 priblížila PharmDr. Natália Rozman Antoliková, PhD. Problém akútnych hnačiek a prínos racekadotrilu pri ich liečbe spracoval doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc.

 

 

Aj v tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audioprednášky či odborné publikácie, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

 

Upútavku na AD TEST z odborného časopisu nájdete hneď v jeho úvode (momentálne prebieha jeho akreditácia danou komorou) .

 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a pekné leto!

Čítaj viac >>

AD TEST - Úloha alginátových prípravkov v liečbe GE refluxu a tráviacich ťažkostí
E-learning

AD TEST - Úloha alginátových prípravkov v liečbe GE refluxu a tráviacich ťažkostí

Dátum pridania: 01.06.2021 | Eduprofipharm

Refluxná choroba pažeráka je chronické ochorenie spôsobené nadmerným návratom žalúdočného obsahu do pažeráka, tzv. gastroezofageálnym refluxom. Alginát je látka prírodnej povahy, polysacharid, ktorý sa získava z morských rias, je pre ľudský organizmus netoxický a dobre tolerovateľný. V spojení s antacidnými zložkami je účinným prostriedkom v liečbe gastroezofageálneho refluxu. Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci so spoločnosťou Reckitt Benckiser Vám prináša odbornú publikáciu, ktorá nazerá práve na úlohu alginátových prípravkov v liečbe GE refluxu a tráviacich ťažkostí, a to zo štyroch pohľadov – pohľad gastroenterológa, všeobecného lekára, gynekológa a farmakológa.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Všetko čo potrebujeme vedieť o prvej biologickej liečbe atopickej dermatitídy - Západné Slovensko
Webináre

WEBINÁR - Všetko čo potrebujeme vedieť o prvej biologickej liečbe atopickej dermatitídy - Západné Slovensko

Dátum pridania: 26.10.2020 | Eduprofipharm

So spoločnosťou Sanofi Genzyme Vás pozývame opäť na krajské webináre pod názvom - Všetko čo potrebujeme vedieť o prvej biologickej liečbe atopickej dermatitídy.

22.6.2021 o 15:30  bude o závažnej atopickej dermatitíde hovoriť  MUDr. Natália Lahová. Látkou Dupilumab – komu, kedy a ako sa bude zaoberať MUDr. Peter Kozub, PhD. Spolu sa pozrieme aj aký je pohľad oftalmológa  na manažment možných nežiaducich účinkov v podaní MUDr. Ľubice Bránikovej. Počas celého webinára môžete prednášajúcim klásť svoje otázky a zapojiť sa do diskusie prostredníctvom live chatu. A to z pohodlia Vášho domova! Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania a bude mu pridelený 1 kredit za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred na www.eduprofipharm.sk v sekcii webináre live.

 

 

Určené pre: SLK

Predpokladaná dĺžka trvania: 60 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Ateroskleróza – skrytá hrozba u pacientov s DM
Webináre

WEBINÁR - Ateroskleróza – skrytá hrozba u pacientov s DM

Dátum pridania: 25.10.2020 | Eduprofipharm

V spolupráci so spoločnosťou Eli Lilly Vás srdečne pozývame 23. júna 2021 o 16:00 na live webinár pod názvom Ateroskleróza – skrytá hrozba u pacientov s DM. Otázke, či vieme znížiť riziko progresie aterosklerózy u diabetikov, sa bude venovať MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD. a prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD. sa na problematiku pozrie z pohľadu neurológa. Hodinovým odborným programom Vás naživo bude sprevádzať garant podujatia doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., ktorý aj uzavrie podujatie prednáškou „Liečiť iba hyperglykémiu dnes už nestačí“.  Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár je zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a bude mu pridelený 1 kredit za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred. 

Určené pre: SLK.

Predpokladaná dĺžka trvania: 60 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - PAIN akadémia III.
Webináre

WEBINÁR - PAIN akadémia III.

Dátum pridania: 24.10.2020 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci so spoločnosťou Sanofi  Vás pozýva na  live webinár pod názvom PAIN akadémia III. Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc., otvorí program s jeho prednáškou pod názvom Farmakologické aspekty kofeínu ako koanalgetika. Novým aspektom liečby bolesti hlavy v 21. storočí sa bude venovať prim. MUDr. Marek Hakl, PhD. O prínosoch novej fixnej kombinácie ibuprofénu 400 mg a kofeínu 100 mg nám porozpráva doc. MUDr. Igor Martuliak, PhD. Program webinára uzavrie doc. PharmDr. Andrea Gažová, PhD. s prednáškou zameranou na liečbu bolesti hlavy z pohľadu dispenzárnej starostlivosti v lekárni. Počas celého webináru môžete priamo diskutovať so všetkými odborníkmi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania a budú mu pridelené 2 kredity za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLK, SLeK, SK MTP, ČLK, SKIZP.

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more