Motivácia a empatia v medicíne

11.08.2020 | Eduprofipharm
Motivácia a empatia v medicíne

MUDr. Zuzana Lazíková

 

Motivácia patrí medzi kľúčové koncepty v medicíne. Predstavuje vysokú prioritu vo vzťahu zdravotnícky profesionál a pacient. Zastavme sa u niektorých vybraných aspektov motivácie.

 

Prvým dôležitým krokom dosiahnutia motivácie u vybranej osoby je empatia medzi motivujúcim a motivovaným alebo minimálne zo strany motivujúceho. Nie nadarmo sa empatia nazýva „lepidlom“ medzi ľuďmi. Ako ukazujú klinické štúdie, empatia zo strany zdravotníckeho profesionála je silným motivačným faktorom pre pacienta.

 

Pozitívne hodnotenie empatické prístupu praktického lekára zo strany pacienta 12 mesiacov od diagnostikovania ochorenia diabetes 2. typu a následné 10 ročné sledovanie pacienta  v rámci štúdie ukázalo zaujímavé výsledky. Pacienti,  ktorí mali lepšie skúsenosti s empatiou prvých 12 mesiacov od diagnostikovania ochorenia,vykazovali štatisticky signifikantný pokles úmrtnosti zo všetkých príčin (40-50 %), v porovnaní s pacientmi hodnotiacimi empatiu zdravotníckych pracovníkov ako nízku. Podobný trend bol pozorovaný aj v prípade výskytu kardiovaskulárnych príhod, nedosiahol však štatistickú významnosť (Dambha-Miller et al., 2019).

 

Odborníci stanovili niektoré pravidlá komunikácie s osobami s diabetom (Dickinson et al., 2017):

 

      1. diabetes je komplexné a náročné ochorenia, ktoré ovplyvňuje množstvo premenlivých faktorov, mnohé z nich sa však dajú ovplyvniť

    2.  pocit stigmy je historicky spojený s diagnózou diabetu a prispieva k stresu a pocitu istej hanby a menejcennosti, preto sa snažme podľa možností eliminovať tento pocit, osoba s diabetom v tom nie je sama

    3. komunikácia musí byť založená na princípoch – na prvom mieste je pacient, použitie podporujúceho a povzbudzujúceho jazyka zlepšuje komunikáciu a vedie k zlepšeniu motivácie, zdravotného stavu a pocitu spokojnosti pacienta.  

 

Použitie podporujúceho a povzbudzujúceho jazyka znamená sústrediť sa na to, čo osoba s diabetom vie a čo môže urobiť. Sústrediť sa na silné stránky jedinca, umožňujúce mu prevziať kontrolu nad vlastným zdravým a priebehom ochorenia.

Preto empatická komunikácia vyzerá nasledovne: „pán Kováč vynecháva dávky inzulínu, lebo prežíva v súčastnosti ťažké životné obdobie, má novú prácu vodiča zásielkovej služby, ktorá mu neumožňuje v dostatočne dlhom časovom predstihu plánovať si čas obeda, ale postupne to zvládne so získavaním skúseností s prácou“.

Naproti tomu negatívna komunikácia v zmysle: „pán Kováč nemá záujem o svoje zdravie, má nízku adherenciu k liečbe diabetu, počúvate ma čo vám hovorím?“ – rozhodne nezlepší vzťah lekár – pacient, ani adherenciu či motiváciu k liečbe.

 

Jazyk by mal byť orientovaný na osobu s diabetom – použitie slov indikujúcich porozumenie, neznižujúce pocit úrovne človeka s diabetom a pozitívny vzťah k osobám s ochorením, dôraz na človeka, nie na chorobu.

Preto: „pán Kováč má diabetes“.

Nie: „pán Kováč je diabetik“.

 

Dnes je všeobecne akceptované  nepoužívať na označenie pacientov pojmy súvisiace s daným ochorením. Rovnako aj Americká Psychiatrická Spoločnosť (APA) zaviedla už v roku 1994 pravidlo nepoužívať pojem schizofrenik ale pacient so schizofréniou (Grinker, 2010).

 

Jedným z kľúčových faktorov úspešnej motivácie je vhodne formulovať komunikovanú informáciu. Tá istá myšlienka môže byť komunikovaná niekoľkými spôsobmi. Príkladom môže byť motivácia obézneho pacienta, aby znížil svoju hmotnosť obmedzením konzumácie nezdravých jedál. Môžeme voliť dve stratégie:

 

    1. zdôrazniť pozitívnu stránku obmedzenia príjmu nezdravých jedál – ak tak urobí môže schudnúť a  ľahšie sa mu budú vykonávať fyzické aktivity, vyhne sa bolestiam kĺbov, lebo nebudú tak zaťažené, zníži riziko, že ho postihne srdcové ochorenie, diabetes a podobne,

 

    2. zdôrazniť negatívnu stránku ak nebude mať záujem obmedziť príjem nezdravých jedál - ak tak neurobí, tak neschudne a môže očakávať možné obmedzenia v živote, horšie sa mu bude chodiť, s vekom ho môžu začať bolievať kĺby, lebo budú nadmerne namáhané, zvýší riziko, že ho postihne srdcové ochorenie, diabetes a podobne.

 

V podstate ten istý informačný obsah, ale komunikovaný dvoma spôsobmi. Výsledky výskumu ukázali, že prvá z uvedených stratégii, teda pozitívna komunikácia bola vo všeobšcnosti u pacientov účinnejšia. Samozrejme boli aj pacienti, kde druhá stratégia bola tiež účinná (Yokum & Stice, 2013). Uvedenú stratégiu môžeme modifikovať aj na iné situácie, napr. dodržiavanie liečebného postupu (adherencia k liečbe) ako prevencia vzniku diabetických komplikácií.

 

Ďalším významným aspektom motivácie je informačný obsah komunikácie s pacientom. Množstvo a rozsah informácií je nutné prispôsobiť schopnostiam pacienta im porozumieť. V prípade farmakologickej liečby pacienta s diabetom sú to informácie ohľadne stanovených cieľov liečby a cesty ako ich dosiahnúť, prečo bol zvolený daný terapeutický postup, užívanie lieku, možné nežiaduce účinky a ako ich zvládnuť. Adherencia k liekom vysvetľovala v štúdii 9 % variability v hodnotách glykozylovaného hemoglobínu HbA1c. zaujímavou skutočnosťou bol neutrány vplyv pozitívnej podpory rodiny na adherenciu k farmakologickej liečbe. Naproti tomu negatívna podpora rodiny (spochybňovanie užívanie liekov alebo ich dávkovania, robenie si posmechu, podpichovanie pacienta koľko liekov užíva a podobne)  mala negatívny vplyv na adherenciu k farmakologickej liečbe (Mayberry & Osborn, 2014).

 

Motivácia druhých osôb je skôr umením ako vedou. Neexistuje univerzálna použiteľná metóda. Môže sa stať, čo jedného motivuje, to druhého môže demotivovať. Preto je téma motivácie veľmi komplexnou a neustále sa vyvíja.

 

Literatúra:

Dambha-Miller, H. et al. (2019): Ann. Fam. Med., 17, 311-318

Dickinson, J.K. et al. (2017): Diabetes Educ., 43, 551-564

Grinker, R.R. (2010): Nature, 468, 168-170

Mayberry, L.S., Osborn, C.Y. (2014): Diabetes Care, 37, 1246-1253

Yokum, S., Stice, E. (2013): Int. J. Obesity, 37, 1565–1570

Mohlo by vás zaujímať

WEBINÁR - Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom II.
Webináre

WEBINÁR - Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom II.

Dátum pridania: 04.03.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci so spoločnosťou Servier Vás pozýva na druhú časť live webináru s názvom „Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom“. Webinár je určený pre lekárov a uskutoční sa 30. apríla 2024 o 17:00 hod. Odborným programom Vás bude sprevádzať MUDr. Barbora Zoboková. Zaujímavé kazuistiky priamo z praxe Vám odprezentujú prednášajúci naprieč celým Slovenskom: MUDr. Barbora Zoboková, MUDr. Zuzana Némethyová, MUDr. Daniel Kolény, MUDr. Oľga Bobelová, MUDr. Viliam Vaník. A v závere programu sa s doc. MUDr. Zbynekom Schronerom, PhD. pozrieme na aktuálne témy v diabetológii. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a budú mu pridelené 2 kredity. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLK.

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

Seminár - PRIMARY - KON jar 2024
Semináre

Seminár - PRIMARY - KON jar 2024

Dátum pridania: 22.04.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci  s jednotlivými stavovskými komorami Vás pozýva na sériu odbornej konferencie so zameraním na primárnu starostlivosť o pacienta v ambulancii lekára prvého kontaktu a v lekárni  pod názvom  PRIMARY - KON jar 2024.  Semináre sú zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK, SLeK, SK MTP a SK SaPA. Účastníci semináru dostanú na záver certifikáty s kreditmi pridelenými príslušnými komorami. Podujatiu boli pridelené 4 kredity.

Primárna starostlivosť je vo vašich rukách ...

 

 Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

• 15. 5. 2024 Banská Bystrica, Hotel LUX, Nám. Slobody 2

• 16. 5. 2024 Košice, Kongres Hotel ROCA Košice, Južná trieda 1590/117

• 21. 5. 2024 Žilina, Hotel Slovakia, Antona Bernoláka 3231/2

• 22. 5. 2024 Bratislava, Hotel Bratislava, Seberíniho 9

 

 Určené pre: lekárov (SLK), farmaceutov (SLeK), laborantov (SK MTP) a zdravotné sestry (SK SaPA)

Čítaj viac >>

SEMINÁR - Astma – ochorenie mnohých komorbidít a špecializácií (Nitra)
Semináre

SEMINÁR - Astma – ochorenie mnohých komorbidít a špecializácií (Nitra)

Dátum pridania: 18.04.2024 | Eduprofipharm

Pozývame Vás na seminár pod názvom Astma – ochorenie mnohých komorbidít a špecializácií, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Zentiva. Seminár sa uskutoční o 16:00 hod. 13. mája 2024 v Hotel Mikado, Nitra. Prvá prednáška, prof. MUDr. Mgr. Miloša Jeseňáka, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI sa bude venovať liečbe komorbidít astmy v kontexte dosiahnutia kontroly. Neskôr sa MUDr. Martin Zakucia bude vo svojej prezentácii venovať GERD a pľúcnym ochoreniam, a ako si vieme navzájom pomôcť. V závere programu sa s MUDr. Milošom Gregušom, PhD. pozrieme z pohľadu gastroenterológa na refluxovú chorobu pažeráka (GERD). Podujatie je zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK. Účastníci semináru dostávajú na záver certifikáty s pridelenými kreditmi. Slovenská lekárska komora a komora pridelila podujatiu 2 kredity.

 

 

Určené pre: SLK

Predpokladaná dĺžka trvania: 120 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad
Webináre

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad

Dátum pridania: 21.03.2024 | Eduprofipharm

Preštudujte si prezentáciu Doc. MUDr. Hany Hubalkovej, Ph.D. a Mgr. Petry Křížovej, DiS. na tému 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad”. Prezentácia slúži ako študijný materiál k vypracovanému AD TESTu, prostredníctvom ktorého môžete získať 2 kredity.

Primárnou funkciou chrupu je príjem potravy na výživu celého organizmu. Aktívne zapojenie žuvacích svalov počas iniciálneho spracovania stravy je nevyhnutné ako pre vlastné požitie jedla, tak aj pre zvýšenie prekrvenia celej hlavy. Dostatočná saturácia mozgu kyslíkom vrátane funkčnej stimulácie prefrontálneho kortexu a ďalších štruktúr, napr. hipokampu, podporuje udržanie kognitívnych funkcií mozgu do vysokého veku. Strata zubov, resp. parodontu s propriocepciou, znamená jednak zhoršenie podmienok pre príjem a spracovanie potravy, ako aj výraznú redukciu informácie o mastikácii pre mozgové centrá. Tým sa zvyšuje riziko nástupu demencie či Alzheimerovej choroby najmä v seniorskom veku. Aj napriek skvalitneniu stomatologickej starostlivosti a využívaniu progresívnych liečebných postupov strata chrupu významne ovplyvňuje kvalitu života. Zvlášť snímateľné zubné náhrady nie vždy dokážu zaistiť príjem kvalitných živín, ani celkovú spokojnosť pacienta. Preto pravidelná starostlivosť o orálne zdravie a preventívne opatrenia sú kľúčové pre zachovanie vlastného chrupu a života bez zubných náhrad.

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 1/2024
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 1/2024

Dátum pridania: 09.04.2024 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu MEDICUS news v roku 2024. Veríme, že si nájdete čas na preštudovanie si zaujímavých tém z oblasti medicíny, ktoré Vám tentokrát prinášame.

 

Aj v tomto čísle začíname už tradične Diabetologickou sekciou, v ktorej úvode sa doc. MUDr. Dana Prídavková, PhD. zaoberá kardio-renálno-metabolickými ochoreniami a ich vzájomným prepojením. Na otázku či je alebo nie je obezita ochorenie Vám vo svojom článku odpovie doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH. O svoje skúsenosti z klinickej praxe sa podelili prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott. Ric., MHA, FAAAA, MUDr. Marta Serdahelyová,  MUDr. Katarína Dostálová a PharmDr. Ondrej Sukeľ na tému Efektívne cesty k liečbe astmy a CHOCHP.

V úvodnom čísle tohto roka sa dočítate napríklad o vybraných aspektoch terapeutického použitia metamizolu a dexibuprofénu, ktoré spracoval doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. a taktiež zaujímavý článok o špecifikách farmakoterapie v staršom veku, ktorú spracovala PharmDr. Mária Göböová, PhD.

 

V tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Periodikum PHARMA tribune 1/2024
Periodiká

Periodikum PHARMA tribune 1/2024

Dátum pridania: 09.04.2024 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu PHARMA tribune 1/2024 v tomto roku, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.

  

V pravidelných rubrikách Vám prinášame exkurz do rôznych zaujímavých tém. O svoje skúsenosti z lekárnickej praxe sa podelil lekárnik Mgr. Peter Klembala, ktorý v úvode čísla spracoval článok na tému Prejavy alergickej rinokonjunktivitídy. 

Redakcia EDUprofiPHARM spracovala pohľad z klinickej praxe MUDr. Romana Tomaškina, ktorý  nám vo svojej prednáške na webinári „Femina webinár – webinár nie len pre ženy" priblížil ako pristupovať k diagnostike a liečbe infekcie dolných močových ciest. Tému využitia erdosteínu, konkrétne poznatky o molekule erdosteínu, jeho biologických vlastnostiach, klinických efektoch s dôrazom na najnovšie dôkazy v liečbe ochorení horných dýchacích ciest spracoval MUDr. Pavol Pobeha, PhD.

 

 

V tomto vydaní sa nachádza okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

 

Upútavku na AD TEST z odborného časopisu nájdete hneď v jeho úvode.

 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more